Kurti: I jemi përherë mirënjohës Turqisë për mbështetjen e pakursyer në çdo etapë të ndërtimit të shtetit tonë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në takim me presidentin turk, Rexhep Taip Erdogan ka thënë se i është "mirënjohës Turqisë për mbështetjen e pakursyer në çdo etapë të ndërtimit të shtetit tonë e shumë fusha të zhvillimit të tij"

Kryeministri i vendit, Albin Kurti dhe presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka njoftuar se me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, bashkë me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ambasadorin e Kosovës në Turqi, Agon Vrenezi dhe ish-kryetarin e Prizrenit, Mytaher Haskuka, ishin në një vizitë pune në Stamboll, të premten e 3 shkurtit.

“Përgjatë takimit dhe darkës së punës biseduam për raportet tona miqësore dhe për mënyrat sesi mund t’i thellojmë e forcojmë ato”, ka shkruar Kurti.

Pamje nga takimi

Kryeministri Kurti ka thënë se kanë diskutuar për mundësitë e reja të bashkëpunimit në rrafshin ekonomik e tregtar dhe të sigurisë e mbrojtjes.

“I jemi përherë mirënjohës Turqisë për mbështetjen e pakursyer në çdo etapë të ndërtimit të shtetit tonë e shumë fusha të zhvillimit të tij”, ka shtuar kryeministri i vendit.

Tutje kryeministri Kurti e ka falënderuar presidentin Erdogan për mikpritjen dhe përkrahjen e “zëshme” të Turqisë për anëtarësimin e Kosovës në NATO dhe Këshillin e Evropës.

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika