Ministri i jashtëm i Italisë: Po punojmë në uljen e tensioneve midis Kosovës dhe Serbisë

Antonio Tajani

Ministri i Punëve të Jashtme të Italisë, Antonio Tajani bashkë më ministrin e Mbrojtjes, Guido Crosetto, të martën e 22 nëntorit do ta vizitojnë Kosovën.

Në një postim në Twitter, ambasada italiane në Kosovë ka shkruar se janë duke punuar për të lehtësuar tensionet midis Kosovës dhe Serbisë.

Ministri Tajani në Twitter ka shkruar se Italia dëshiron të jetë protagoniste e paqes në Ballkanin Perëndimor.

Ai ka njoftuar se do ta vizitojnë edhe Beogradin.

“Sot në mision të përbashkët me Ministrin e Mbrojtjes Guido Crosetto në Serbi e Kosovë. Po punojmë për të ulur tensionin mes dy vendeve, edhe falë pranisë së kontingjentit tonë ushtarak. Italia gjithashtu dëshiron të jetë protagoniste e paqes në Ballkanin Perëndimor”, shkruan ai.

Ndryshe, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, më 6 nëntor kishte njoftuar se ka zhvilluar një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm të Italisë, Anthony Tajani.

Në postimin e tij, kryeministri Kurti ka thënë se ministri Tajani e ka rikonfirmuar mbështetjen e Italisë për paqen dhe sigurinë në mbarë Republikën e Kosovës.

Kurti zhvillon bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm italian, thotë se rikonfirmohet mbështetja e Italisë
Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika