Miratohet zgjatja e masave emergjente për furnizim me energji

Në seancën e së martës në Kuvendin e Kosovës 65 deputetë kanë votuar pro vendimit të Qeverisë së Kosovës për zgjatjen e masave emergjente për furnizim me energji elektrike

Kuvendi i Kosovës

Me 65 vota për është miratuar zgjatja e masave emergjente për furnizim me energji elektrike edhe për 30 ditë në seancën e 8 nëntorit në Kuvendin e Kosovës.

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli kishte kërkuar nga Qeveria e Kosovës dhe deputetët që të votohet vazhdimi i masave emergjente për furnizim me energji elektrike edhe për 30 ditë.

Për këtë vendim u zhvillua seancë e jashtëzakonshme.

Rizvanolli ka thënë se krahasuar me vitin e kaluar në këtë vit “ka ulje të konsumit të energjisë elektrike për 6%” për të cilin ka theksuar se është trend pozitiv për tejkalim të krizës energjetike sidomos gjatë periudhës së dimrit.

Ajo ka përmendur edhe skemat e Qeverisë për mbështetjen e qytetarëve për tejkalimin e kësaj krize si thirrjen për subvencionim të efiçiencës së energjisë për qytetarët, për të cilën ka thënë se do të hapet aplikimi sërish të mërkurën si shkak i procedurave teknike për të cilat janë ankuar qytetarët.

“Në funksion të mbështetjes së qytetarëve, Qeveria e Kosovës ka marrë disa vendime, 6 milionë euro për tejkalimin e krizës energjetike, është bërë publike thirrja për subvencionim të efiçiencës së energjisë për qytetarët, për të cilën do të hapet aplikimi sërish”, ka deklaruar ajo.

Ndryshe, të martën e një nëntorit, Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti ka miratuar vazhdimin e masave emergjente për furnizim me energji për 30 ditët e ardhshme, për shkak të krizës energjetike që ka kapluar vendin.

Po ashtu në këtë seancë me 64 vota për është votuar edhe projektligji për masat e përkohshme të produkteve bazë në raste të destabilizimit të tregut.

Rizvanolli kërkon vazhdimin e masave emergjente për furnizim me energji

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Kosova me rrugë të pasigurta, pothuajse çdo 25 minuta një...

Në rrugët e Kosovës gjatë vitit 2020, kishin ndodhur, gjithsej, 12 mijë e 657 aksidente, ndërsa në vitin 2021 numri i aksidenteve ishte rritur...

Të fundit nga rubrika