Mosnjohjet – çmimi që Kosova po e paguan për shkak të politikës së jashtme

Kosova pa asnjë njohje në katër vitet e fundin, përfundimisht e ka humbur momentumin ndërkombëtar të saj, thotë Ish-ministri i jashtëm, Enver Hoxhaj

Enver Hoxhaj, kundër vendimit të djeshëm të Këshillit Evropian

Ish-ministri i jashtëm, Enver Hoxhaj, ka thënë se Palestina, edhe pse Gaza ndodhet në gjendje lufte, ka arritur të rikthejë momentumin ndërkombëtar, nga e cila po merr njohje të njëpasnjëshme.

Këtë, ai e ka ndërlidhur me mungesën e njohjeve për Kosovën përgjatë qeverisjes aktuale në krye me Albin Kurtin.

Me anë të një postimi në Facebook, Hoxhaj ka thënë se Kosova e ka humbur momentumin ndërkombëtar të saj.

Ky, sipas tij, është çmimi që vendi po e paguan si “dënim” për shkak të politikës së jashtme.

“Javën e kaluar Xhamajka, Barbados, Trinidad dhe Tobago njohën pavarësinë e Palestinës. Këtë muaj Spanja, Irlanda dhe Sllovenia gjithashtu do ta njohin atë! Kjo tregon që, ajo, përkundër luftës në Gaza, e ka rikthyer momentumin e saj. Kosova pa asnjë njohje në katër vitet e fundin, përfundimisht e ka humbur momentumin ndërkombëtar të saj! Ky është çmimi që është duke paguar Kosova pa kurrfarë politike të jashtme”, shkroi Hoxhaj.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika