Osmani: Forumi i Grave, i Paqes dhe i Sigurisë po rikthehet më 15 prill

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka bërë të ditur se Forumi i Grave, i Paqes dhe i Sigurisë pritet të mbahet më 15-16 prill në Prishtinë, duke ftuar pjesëmarrësit nga e gjithë bota për të diskutuar çështjet që ndikojnë në sigurinë dhe mirëqenien e grave dhe të vajzave në nivel global

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar se Forumi i Grave, i Paqes dhe i Sigurisë do të rikthehet dhe do të mbahet më 15-16 prill në Prishtinë.

Ky forum hap dyert për pjesëmarrësit nga e gjithë bota, me qëllim që të adresohen çështjet që kanë ndikim të drejtpërdrejtë në sigurinë dhe mirëqenien e grave dhe të vajzave në mbarë botën.

Presidentja Osmani ka ndarë këtë njoftim në platformën X dhe, sipas saj, forumi do të ofrojë një platformë për diskutime dhe veprime lidhur me çështjet e grave dhe të vajzave, duke adresuar sfidat dhe duke promovuar paqen dhe sigurinë.

“Forumi i Grave, Paqes dhe Sigurisë po rikthehet! Më 15-16 Prill 2024, Prishtina do të hapë dyert e saj për pjesëmarrësit nga e gjithë bota për të adresuar çështjet që ndikojnë drejtpërdrejt në sigurinë dhe mirëqenien e grave dhe vajzave në mbarë botën”, ka shkruar Osmani në platformën X.

Gjithashtu, presidentja ka publikuar një video, në të cilën i quan vajzat dhe gratë heroina, dhe bën thirrje për angazhim global për përmirësimin e kushteve të tyre në shoqëri.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika