Pacolli thotë se kryeministri Rama luajti rol të rëndësishëm në lirimin e tre policëve

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli,ka thënë se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka luajtur rol të rëndësishëm në lirimin e tre policëve të Kosovës

Kryetari i Aleancës Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli, njëherësh kryetar i Aleancës Kosova e Re, ka thënë se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka luajtur rol të rëndësishëm në lirimin e tre policëve të Kosovës të kidnapuar nga forcat serbe më 14 qershor.

Në një postim në Twitter, Pacolli merita i ka atirubuar edhe Richard Grenell, ish-bashkëpunëtorit të ngushtë të ish-presidentit amerikan Donald Trump.

“Një e vërtetë e panjohur në lirimin e Policisë së Kosovës nga paraburgimi i Serbisë është roli i kryeministrit shqiptar Edi Rama në harmoni të plotë me Richard Grenell, ish-bashkëpunëtor i ngushtë i Presidentit Trump. Kjo ishte edhe arsyeja e vizitës së tij në rajon. Kjo meriton një falënderim të madh dhe për të gjithë ata që kontribuan në këtë rast”, shkroi Pacolli.

Tre policët – Beqir Sefa, Shemë Mustafa dhe Rifat Zeka – ishin të ngarkuar me veprën penale: prodhim, posedim, mbajtje dhe trafikim i paligjshëm i armëve dhe lëndëve plasëse, e cila bart dënim me burg deri në 12 vjet.

Atyre iu shqiptua masa e paraburgimit më 16 qershor, por nuk ishte e qartë kohëzgjatja e saj.

Arrestimi i tre policëve nxiti reagime të shumta si në Kosovë, ashtu edhe te bashkësia ndërkombëtare, e cila kërkoi vazhdimisht lirimin e tyre.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika