Përplasen deputetët e opozitës dhe pushtetit në Kuvendin e Kosovës

Deputetët nga opozita dhe pushteti janë përplasur, duke e akuzuar njëri-tjetrin se dikush po ia bën argatin presidentit të Serbisë, Alksandar Vuçiq, dhe dikush nuk është mjaft i denjë për t’i mbrojtur veteranët

Deputeti nga Partia Demokratike e Kosovës, Hisen Berisha, ka akuzuar qeverinë Kurti 2 se është duke ia bërë argatin presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Për këtë, deputeti nga shumica parlamentare, Haki Abazi, i ka bërë një kundërreagimi depuetetit të opozitës Berisha, duke i thënë se “së paku duhet të kesh fytyrë, si burrë që je edhe si ish-luftëtar”.

Tutje, ai ka shtuar se veteranët nuk meritojnë mbrojtje nga një person, siç është Berisha.

“Një shëtitës i partive e një lypës i rrugëve që i akuzon njerëzit pa asnjë fakt”, i ka thënë Abazi.

Haki Abazi: Thaçi- Mustafa kanë bërë 'paktin e djallit' - KosovaPress
Deputeti nga Lëvizja Vetëvendosje, Haki Abazi

Mirëpo, kjo për deputetin e Lëvizjes Vetëvendosje, është një lojë e cila duhet të përfundojë.

“Nëse mendoni që shqiptarët duhet të fshijnë rrugët e Beogradit dhe t’i presin drunjtë e serbëve, tregoni që ajo është statusi në të cilin mendoni që shqiptarët duhet të kenë rol”, ka deklaruar Abazi.

Berisha, ka thënë se në rolin e veteranit të luftës, do të mbrojë vendin në të gjitha mënyrat.

Deputeti nga Partia Demokratike e Kosovës, Hisen Berisha

 

Tutje, Berisha i është referuar Abazit me termin “shoku”, i cili ishte përdorur në kohën e komunizmit nga sistemi jugosllav, “ ‘dëgjo shoku Haki’, unë jam Hisen Berisha, dhe kam identitet publik, biografi publike dhe kam kaluar nëpër disa institucione ku jam verifikuar në të gjitha trajtat dhe format, në të gjitha segmentet e mundshme, dhe i vetmi jam unë që e kam certifikatën e sigurisë më të lartë në NATO deri në 2018, garanci për 10 vjet përpara”.

Berisha ka folur edhe për atë se çfarë mund të fitojë “lloji” i Haki Abazit, nga bisedimet me Serbinë.

“Por, ti shoku Haki dhe soji yt bëni kujdes dhe mos i jepni zor shumë. Se nuk do të fitoni asgjë prej Serbisë, po ta garantoj”, ka thënë Berisha

Shija e redaktorit

Distria fiton për 30 sekonda, kualifikohet në raundin e tretë

Distria Krasniqi ka kaluar pa probleme pengesën e parë në Botërorin e xhudos. Krasniqi arriti të mposhtë xhudisten nga Taipei Kines, Lin Hsuan Hsu, që...

Seriali “Sha je be tu folën” të dielën premier me...

Seriali vendor "Sha je be tu folën" do të fillojë sezonin e tretë pas dy sezoneve të suksesshme, por që këtë herë që në...

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Ish-deputeti i LVV-së, Krasniqi: Të rregullohen raportet me ShBA-të ose...

"Unë kam ardhur këtu për t'iu kërkuar falje njerëzve që i kam dërguar në Vetëvendosje. Unë u kërkoj falje, se nuk e kam ditur...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Të fundit nga rubrika