Përzgjedhësit më të paguar në Kampionatin Botëror Katar 2022

Bazuar në një uebsajt i cili merret me aspektet ekonomike dhe financiare të futbollit Hans-Dieter Flick, Gareth Southagate, Luis Enrique dhe Jalel Kadri janë përzgjedhësit më të paguar në Kampionatin Botëror të Katarit përgjatë vitit 2022

Selektori i Gjermanisë, Hans-Dieter Flick është përzgjedhësi më i paguar nga 32 trajnerët e ekipeve të cilat do të marrin pjesë në Kampionatin Botëror në Katar.

Lajmin e ka publikuar sajti i specializuar “Finance Football” i cili merret me aspektet ekonomike dhe financiare të futbollit.

Flick ka pagë vjetore prej 6.5 milion euro.

Pas tij, radhitet selektori i Anglisë, Gareth Southagate i cili për një vit inkason 5.8 milionë euro derisa në vendin e tretë në këtë renditje gjindet francezi, Didier Deschamps me përfitim vjetor prej 3.8 milion euro.

Është interesant ,selektori i Spanjës, i famshmi Luis Enrique me 1.15 milionë euro në vit rradhitet në pozitën e 13.

Kohë më parë ish-trajneri i Barcelonës kishte pranuar ulje të pagës prej 25 %.

Selektori me pagën më të vogël nga të gjitha ekipet pjesëmarrëse në Katar 2022 është përzgjedhësi i Tunisit, Jalel Kadri i cili për një vit përfiton “vetëm” 130 mijë euro.

Shija e redaktorit

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

Të fundit nga rubrika