Putini përballet me akuzat e Biden për gjenocidin në Bucha

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Joe Biden po hedh akuza mbi presidentin e Rusisë, Vladimir Putin për “gjenocid”, duke thënë se Putin po përpiqet të “fshijë idenë e të qenët ukrainas”.

“Po, e quajta gjenocid. Gjithnjë e më i qartë është bërë edhe fakti që Putin po përpiqet të fshijë idenë e të qenët ukrainas”, iu tha Biden gazetarëve në lowa, të martën pak para se të shkonte në “Air Force One” për t’u kthyer në Washington.

Pamje në Bucha

Pranimi vjen, kur Shtëpia e Bardhë debaton se sa duhet të përfshihet në hetimin e mizorive ruse nga Gjykata Penale Ndërkombëtare në Hagë, transmeton “Mail Online”.

Pamje të krimeve në Bucha

Ekipi i Biden dëshiron të shohë Putinin dhe shefat e tij ushtarakë të mbajnë përgjegjësi për tmerret e luftës. Shumë besojnë se gjykata e ngritur për të ndjekur krimet e luftës, krimin kundër njerëzimit dhe gjenocidin, të jetë në gjendje të sigurojë drejtësi.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Të fundit nga rubrika