Rama: Kur kokrra e fundit e grurit të ketë peshën e një thesi, do të shihet sa i nevojshëm është Ballkani i Hapur

Sipas Kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, kriza ushqimore më të cilën po ballafaqohet e gjithë bota ka gjasë të thellohet. Ndërsa, krerët e Ballkanit të Hapur kanë themeluar një grup punues për ballafaqimin me këtë krizë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka folur për Ballkanin e Hapur në Samitin e Ohrit në Maqedoninë e Veriut, ku ka thënë se projekti i Ballkanit të Hapur është nisur nga tre persona, duke aluduar për presidentin serb Aleksandar Vuçiq, ish-kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev dhe veten e tij.

Rama është shprehur se, “Ballkani i Hapur nuk është vetëm për këta tre njerëz, por për të gjithë”.

Ai ka thënë se shembulli më i mirë i Ballkanit të Hapur është korridori i gjelbër kufitar në mes të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, në Ohër, i cili është lehtësim për tregtarët dhe prodhuesit, pasi nuk kanë nevojë që produktet e tyre t’i bartin nga pika në pikë, por direkt te blerësit e tyre.

Liderët e Ballaknit të Hapur në Samitin e Ohrit, 08.06.2022

Edi Rama, për krizën ushqimore në botë që po vazhdon të thellohet, është shprehur, ” Kur edhe kokrra e fundit e grurit do ta ketë peshën e një thesi me grurë, edhe kilovati i fundit i energjisë do ta ketë peshën sa një megavat, do te jetë i nevojshëm bashkëpunimi i vendeve të Ballkanit të Hapur”.

Tutje, ai ka thënë se në korrik të vitit 2022 do të mbahet edicioni tjetër i ngushtë nga grupi punues i Ballkanit të Hapur, ku do të propozohen planet e para për krizën ushqimore.

Rama: Vendin e Kosovës në ‘Open Balkan’ nuk e zë askush, por është sovrane dhe vendos vetë

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika