Rashiq: Nuk shoh pengesë në betimin e kryetarëve të komunave veriore

Ministri për Komunitete dhe Kthim dhe Qeverinë e Kosovës, Nenad Rashiq

Ministri për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, Nenad Rashiq, ka deklaruar se nuk sheh ndonjë pengesë në betimin e kryetarëve të rinj në komunën e Zvecanit, Zubin Potokut dhe në Leposaviq.

Ai tha legjitimiteti mbetet sfidues, por zgjedhjet ishin të ligjshme.

“Nuk e shoh pengesë, kemi pasur një betim javën e kaluar dhe kjo do të jetë një hap teknik, simbolik, po konfirmohet diçka që e kemi ditur për këto zgjedhje e kemi pasur fokus ligjshmërinë. Legjitimiteti normal në këtë moment është sfidues”, tha ai.

Rashiq tha se procesi i zgjedhjeve komunale në veri ishte Ad-Hoc, teksa shtoi se më mirë që janë mbajtur zgjedhjet sesa të mbeteshin komunat pa përfaqësues.

“E shoh një proces Ad-Hoc, në momentin kur është i nevojshëm, në fund të fundit kur të krahasohet, a kishim pasur nevojë të mbetën institucionet pa udhëheqje, apo të ekzistojë një gjë të tillë. Unë gjithmonë konsideroj që duhet të ekzistojë përfaqësim në secilën komunë, e kuptoj nevojën e institucioneve t’i mbajë zgjedhjet atje”, tha ai.

Ai tha se kompetencat e shumta për Listën Serbe po i paguajnë qytetarët serbë të Kosovës.

“Çdo gjë po komplikohet, po paguajmë çmim për shkak të injorimit të serbëve autentikë të serbëve të Kosovës. Më 2013, në heshtje, palët Kosova dhe Serbia janë marrë vesh që krejt institucionet që janë në dispozicion të jepen në duar të Listës Serbe, tash po kthehet në bumerang. Prapë po vazhdohet me gabime, kur po them gabimet, unë nuk fajësoj vetëm një palë, por të gjitha, Prishtinën, Beogradin dhe Brukselin”, tha ai.

Tutje, ai tha se “Lista Serbe” nuk është listë serbe, por është vetëm një degë e partisë SNS në Beograd.

Shija e redaktorit

Panairi i 23-të i Librit: Triumfi i fjalëve të shkruara

Me moton 'Libri triumfon', më 6 qershor pritet të hapet edicioni i 23-të i Panairit të Librit, i cili organizohet nga Shoqata e Botuesve...

“Dance the Night” e Dua Lipës zgjidhet si kënga e...

Kënga “Dance the Night” e këngëtares me prejardhje nga Kosova, Dua Lipa ka kryesuar sondazhin e ri muzikor të kësaj jave. Fansat e muzikës votuan...

Policia heton incidentet në veri të Kosovës

Protestat janë duke vazhduar në tri komunat e veriut të vendit - Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan. Policia e Kosovës ka njoftuar se situata...

Të fundit nga rubrika