Roth: Serbia në krye me Vuçiqin s’mund të hyjë në BE

Deputeti gjerman, Michael Roth ka thënë se Serbia në krye me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq, nuk mund të hyjë në BE

Kryetari i Komitetit për Punë të Jashtme në Bundestagun gjerman, Michael Roth, në një deklaratë ndaj presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, i cili ka thënë se Bashkimi Evropian duhet të zgjedh mes Kosovës dhe Serbisë, ka thënë se nuk ka një gjë të tillë “ose Kosova ose Serbia”.

Përmes një postimi në platformën X, deputeti gjerman ka thënë se Vuçiq ka të drejtë në një gjë, sipas tij nuk ka asnjë mënyrë që Serbia në krye me të, nuk mund të hyjë në BE.

“Presidenti Vuçiq keqkuptoi diçka. Perspektiva e anëtarësimit në BE nuk vlen vetëm për Serbinë, por për të gjitha shtetet e Ballkanit Perëndimor, përfshirë Kosovën. Nuk ka gjë të tillë si “ose Kosova ose Serbia”. Por Vuçiq ka të drejtë, me të në krye nuk ka asnjë mënyrë që Serbia të hyjë në BE”, shkroi Roth.

 

Vuçiq ka thënë se nëse ata e zgjedhin Kosovën “Serbia do të presë momentin më të mirë të mundshëm dhe ne do ta shfrytëzojmë mundësinë tonë”.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika