Sa kushton të marrësh pjesë në festivalin “Burning Man”?

Sa kushton të marrësh pjesë në festivalin “Burning Man”?

Pjesëmarrja në “Burning Man” në shkretëtirën e Nevadës mund të kushtojë shumë para. Veteranët dhe ata për herë të parë zbulojnë ekonominë e tyre të jetës në playa( në mes të shkretëtirës) – dhe pse ia vlen.

Nuk është e lehtë – apo e lirë – të lindësh një qytet plot gjallëri nga toka e shkretëtirës së zbrazët. Por kjo është pikërisht ajo që ndodh në festivalin “Burning Man”, që mbahet çdo vit në shkretëtirën “Black Rock” të Nevadës.

“Burning Man” filloi në 1986 në një plazh të San Franciskos me 35 njerëz të bashkuar nga “ndjekja e një ekzistence më krijuese dhe më të lidhur në botë”; këtë javë, gati 70,000 njerëz po bëjnë rrugën e tyre nga shkretëtira me baltë pas vitit të 37-të të “Burning Man”. Festivali tashmë nëntë-ditor është shndërruar në një markë dhe destinacion masiv, ku të ashtuquajturit “Burners” nga e gjithë bota ndërtojnë një qytetërim së bashku nga e para, të kompletuar me instalacione arti, kampe shërimi, biseda frymëzuese dhe DJ të drejtpërdrejtë.

Çdo vit, të pranishmit mund të shpenzojnë mijëra për bileta, tarifa, transport dhe furnizime për jetën në playa, plus të bëjnë punë të pamatshme. Megjithatë shumë thonë se ia vlen çdo qindarkë.

Tessa Velázquez, 33: 5,000 deri në 7,000 dollarë

Tessa Velázquez ka qenë katër herë në “Burning Man” – ajo madje e prezantoi babanë e saj në festival (ai tani ka marrë pjesë disa herë gjithashtu). Kuzhinierja me bazë në Nju Jork, e cila bën ushqime të stilit dokumentar “TikToks”, mori pjesë në “Burning Man” të parë kur ishte 26 vjeç. “Kam dëgjuar gjëra magjike për artin, muzikën, zbulimin e vetvetes, udhëtimin shpirtëror dhe kjo më tërhoqi vërtet mua”, thotë ajo.

Velázquez nuk kishte qenë kurrë në një festival – apo edhe kishte kaluar një natë kamping – përpara Burning Man, por kishte dëgjuar nga bashkëmoshatarët se ajo do të “gjente veten” në shkretëtirë. Ajo u bë e konvertuar dhe që atëherë ka shpenzuar 5,000 deri në 7,000 dollarë (4,010 deri në 5,520 £) për çdo udhëtim në playa.

Përtej kostove të fshehura të punës, të cilat mund të përfshijnë orë të tëra për ngritjen dhe ndarjen e kampit, për udhëtimin e saj në 2022, Velázquez shpenzoi rreth 1000 dollarë në një fluturim vajtje-ardhje nga New York City në Reno, Nevada; 700 dollarë për një biletë festivali (595 dollarë, plus tarifat dhe transporti) dhe 500 dollarë për të marrë furnizimet e saj në sit. Ajo gjithashtu shpenzoi rreth 600 dollarë për sende personale si kostumet; 1500 dollarë në një RV të përbashkët (karvan), ku ajo qëndroi; dhe 400 dollarë për tarifat e kampit, të cilat përfshinin burime të përbashkëta të ushqimit, ujit, strukturave hije dhe një gjenerator të energjisë.

Si një punëtore e vetëpunësuar pa ditë pushimi me pagesë, Velázquez racinonalizoi burimet e saj për të marrë pjesë në “Burning Man” në vitet e para që mori pjesë. U shpërblye.

“Unë shpresoja për frikë dhe habi, duke shpresuar të frymëzohesha, shpresoja të gjeja veten, duke shpresuar të argëtohesha dhe të sfidoja veten. Dhe kjo në fakt ndodhi”, thotë ajo.

Tessa Velázquez

Megjithatë, ajo nuk është kthyer më që nga viti 2022.

Kostot janë të konsiderueshme, por Velásquez thotë gjithashtu se është e zhgënjyer nga “ndikuesit e mediave sociale dhe tipat e CEO-ve të teknologjisë që nuk u përmbahen vërtet parimeve themeluese të “Burning Man”, si përpjekjet e përbashkëta, duke mos lënë gjurmë dhe përgjegjësi qytetare.

Ajo beson se mund t’i shpenzojë paratë e saj më mirë diku tjetër, ku nuk po e dëmton mjedisin ose nuk po dëmton etikën e saj.

Prem Kumta, (47 vjeç): 8000 dollarë

Prem Kumta me qendër në San Francisko zbuloi “Burning Man” në fillim të viteve 2000 përmes miqve që po krijonin një kamp gjigant zanor – një qytet brenda qytetit të “Burning Man” – me një instalacion të artit zanor prej milje të gjatë nëpër playa.

Me një përvojë inauguruese të “Burning Man” në 2003, CEO i agjencisë krijuese Kumta dhe gruaja e tij Penny ndoqën festivalin disa herë, derisa patën fëmijë, duke u kthyer kur tre fëmijët e tyre u rritën.

Udhëtimi i tyre më i fundit ishte 2022.

Ndryshe nga shumë pjesëmarrës të tjerë të festivalit, Kumta është pjesë e një kampi të madh me një organizim veçanërisht masiv, kështu që kostot mund të shkojnë pak më shumë – ai është një nga themeluesit e Agave Lounge, një kamp me më shumë se 150 njerëz dhe një kube gjeodezike e mbuluar me qilim, e ndërtuar për të mbrojtur njerëzit. Brenda kupolës është një bar që shërben 20,000 deri në 30,000 pije gjatë javës, një kështjellë e zhurmshme, një sistem gjigant tingulli për shfaqjet e DJ-ve të klasit botëror dhe furnizime mjekësore për ata që kanë nevojë gjatë motit ekstrem.

“Ne kemi detyrimet e kampit dhe organizojmë mbledhje fondesh për të mbledhur para të mjaftueshme për kampin tonë. Kupola, sistemi zanor, qilima dhe dekor, gjenerator për të fuqizuar kupolën dhe RV-të, dushe, struktura, kamionë për të sjellë gjithçka në dhe nga playa dhe magazinimi hapësirë ​​për të mbajtur gjithçka – është një ton parash, afërsisht gjashtëshifrore”.

“Agave Lounge” dhe Prem dhe Penny Kumta

Për të dhe gruan e tij, Kumta buxheton rreth 8,000 dollarë për javën në playa. Ndarja e përafërt arrin në 1,500 dollarë për dy bileta dhe një leje parkimi, dhe 500 dollarë në tarifat e kampit për person. RV-të kushtojnë midis 4,000 dhe 9,000 dollarë, në varësi të madhësisë së tyre, si dhe ushqimit, ujit dhe furnizimeve për çiftin që mund të kushtojë 1500 dollarë. Veshjet unike, të cilat inkurajohen për vetë-shprehje radikale, mund të kushtojnë lehtësisht edhe 1500 dollarë për dy persona.

“Nëse do të qëndroni në një vendpushim vërtet të bukur për kaq gjatë, do të bëni pazar dhe do të hani jashtë, është shumë e krahasueshme,” thotë ai.

Me dy dekada përvojë në krijimin, ndërtimin dhe ekzekutimin e ngjarjeve specifike të faqeve për markat e njohura globalisht, Kumta beson se “nuk ka asgjë në botë as afër “Burning Man”.

“Ajo që unë marr nga ‘Burning Man’ është një çlirim nga presioni gjithnjë i pranishëm për të pasur sukses dhe për të prodhuar në botën tonë moderne … Ajo që shpenzoni për përvojën që krijoni në shumëfish… Unë kurrë nuk kam marrë pjesë dhe kam menduar se e kam humbur dëm. paratë e mia.”

Fiona Hillery, (33): 1500 dollarë

Fiona Hillery nuk kishte shkuar kurrë në “Burning Man”. Por i fejuari i saj, një veteran (burner) i këtij festivali, zgjoi interesin e saj për festivalin.

Ajo mori pjesë për herë të parë këtë vit.

“Gjithmonë kam dashur të shkoj, por kurrë nuk kam qenë në gjendje financiare për të shkuar kur isha më i ri”, thotë Hillery, me qendër në Los Angeles.

“Edhe nëse i shpenzon paratë për një biletë, shumë njerëz nuk mund të marrin pushim nga puna, kështu që ky është viti i parë që jam mjaft i privilegjuar për ta bërë këtë”.

Ajo vendosi të shkonte vetëm dy javë para festivalit – asaj iu dhurua një biletë me zbritje për 200 dollarë, gjë që uli pengesën e saj për hyrje.

Hillery fluturoi për në Reno nga Los Anxhelosi në milje të linjës ajrore për rreth 600 dollarë dhe për 150 dollarë mori autobusin Burner, i cili i sjell pasagjerët direkt në playa. Pasi u bashkua me një kamp të themeluar shëruesish, të papërshtatshëm dhe shakash – ajo pagoi 400 dollarë në detyrime – Hillery mori rezervën e saj të ujit për 20 dollarë dhe shpenzoi rreth 200 dollarë për rroba të ngrohta (ajo vëren se me gjasë nuk do t’i veshë më kurrë për shkak bërjes me zallin e shkretirës).

Fiona Hillery

Në udhëtimin e saj inaugurues, Hillery donte të eksploronte se si “heqja e statusit dhe parave ju ndihmon të paraqiteni në komunitet”.

“Përzierja e të gjitha gjërave që mund të marrësh në shoqëri janë në këtë qytet, por ju po hiqni pjesën e komodifikimit. Përvoja ishte e plotë me biseda frymëzuese për UFO-t dhe mirëqenien mendore të ndihmuar nga psikodelikat, banjat e shëndosha dhe aktivitetet spontane si udhëtimi gjigant me balonë të nxehtë që ajo fitoi në një lojë karrige muzikore”.

Kostoja, ia vlente, thotë Hillery.

“Ndjenja e komunitetit – para dhe pas shiut – përmirësoi besimin tim te njerëzimi. Mirësia e të huajve, ndjenja e përbashkëta e përbashkët, interesi për artin dhe muzikën dhe të jetuarit më lirshëm ishin frymëzues. ‘Burning Man’ është një gjë e hapur, e dashur dhe inkurajuese shoqëria që më dha më shumë besim. Nëse apokalipsi vjen, unë jam me ‘Burners’.”

Të fundit nga rubrika