Serbi: 5 të vdekur dhe 628 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, Ministria e Shëndetësisë(MSH) e Serbisë ka kryer 5 mijë e 641 testime

Ilustrim

Gjatë 24 orëve të fundit, autoritetet shëndetësore të Serbisë, kanë njoftuar se kanë kryer 5 mijë e 641 testime.

Si pasojë e Covid-19 kanë humbur jetën 5 persona, ndërsa janë konfirmuar edhe 628 raste të reja.

Aktualisht, në spitalet e shtetit serb janë të shtrirë 439 pacientë të infektuar, 25 prej tyre po trajtohen përmes respiratorit.

Ndonëse Ministria e Shëndetësisë (MSH) së Serbisë njofton se ka një rënie të numrit të të infektuarëve, situata pandemike në vend mbetet ende e pafavorshme.

Kurse, që nga fillimi i pandemisë në Serbi janë konfirmuar 2 milionë e  1 mijë e 144 raste të infektimit, ndërsa betejën me Covid-19 e kanë humbur 15 mijë e 953 persona.

Shkalla e vdekshmërisë në Serbi mbetet 0.80 për qind.

MSH serbe thotë se deri në orën 15:00 të datës 23 prill 2022, në vend janë testuar, gjithsej, 9 milionë e 427 mijë e 662 persona.

Statistikat e COVID-19 të Republikës së Serbisë

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika