SHBA-ja akuzon Abramovichin për shkelje të sanksioneve

Autoritetet amerikane kanë ngritur akuzë ndaj biznesmenit rus, Roman Abramovich, për eksportimin e dy avionëve pa pasur licencë

Roman Abramovich

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kanë ngritur akuzë ndaj biznesmenit rus, Roman Abramovich, për eksportimin e dy avionëve pa pasur licencë, ashtu siç kërkohet në bazë të sanksioneve që SHBA-ja ka vendosur ndaj Moskës në kundërpërgjigje të pushtimit të Ukrainës.

Departamenti amerikan i Tregtisë ka deklaruar më gjashtë qershor se Abramovich ka emëruar fëmijët e tij rusë si përfitues të entiteteve që kanë në pronësi dy avionët: Boeing 787 Dreamlines dhe avioni Gulfstream G650 ER. Por, Abramovich, sipas Departamentit të Tregtisë, ka vazhduar që të kontrollojë këto asete.

Departamenti i Drejtësisë urdhëroi sekuestrimin e dy avionëve dhe sipas dokumenteve gjyqësore thuhet se këta avionë kanë fluturuar drejt territorit rus më herët gjatë këtij viti, në kundërshtim me kontrollet e eksporteve të SHBA-së, shkruan REL.

Oligarku Roman Abramovich.

Akuzat vijnë teksa autoritetet amerikane po tentojnë t’iu bëjnë presion biznesmenëve të afërt me presidentin rus, Vladimir Putin, që ta bindin Moskën që t’i japë fund luftës në Ukrainë.

Abramovich personalisht nuk është sanksionuar nga SHBA-ja, por ai është sanksionuar nga Qeveria britanike dhe është detyruar që ta shesë klubin e tij të futbollit, Chelsea.

Një konsorcium i udhëhequr nga njëri nga pronarët e ekipit të bejsbollit në Los Anxhelos, javën e kaluar bleu këtë klub anglez të futbollit.

Shija e redaktorit

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

“Varfanjaku i Zotit”, botuar nga “Dukagjini” fitoi çmimin për përkthimin...

Libri “Varfanjaku i Zotit” i botuar nga shtëpia botuese "Dukagjini" ka fituar çmimin për përkthimin më të mirë të vitit 2022 në Panairin e...

Albina Kelmendi së shpejti me projekte të reja

Këngëtarja shumë e dashur për publikun Albina Kelmendi, me një zë dhe talent të jashtëzakonshëm, ka folur për projektet që është duke i realizuar. Në...

Më të lexuarat

Lirohen nga paraburgimi tri infermieret e dyshuara për sulmin ndaj...

Gjykata Supreme e Kosovës ka liruar nga paraburgimi tri infermieret me inicialet A. P.,  A.R., si dhe R. (A.) K., në rastin e sulmit...

Përfundon seanca ndaj infermiereve, prokuroria kërkon paraburgimin e tyre (VIDEO)

Ka përfunduar seanca gjyqësore për caktimin e masës së sigurisë ndaj tri infermiereve të cilat dyshohen se e kanë keqtrajtuar një grua në Qendrën...

Ibrahim Tatlises pas aksidentit këndon këngë popullore në spital

Këngëtari i njohur turk, Ibrahim Tatlises, i cili mbeti i bllokuar në automjet si pasojë e një aksidenti trafiku në Bodrum Yalikavak në Turqi,...

Të fundit nga rubrika