Udhëheqësit botërorë mbërrijnë në APEC nën hijen e luftës në Ukrainë

Xi Jinping i Kinës, Fumio Kishida i Japonisë dhe Emmanuel Macron i Francës mes liderëve që marrin pjesë në forumin ekonomik

Udhëheqësit botërorë kanë mbërritur në Tajlandë për samitin e tyre të tretë radhazi këtë javë në mes të tensioneve gjeopolitike mbi luftën në Ukrainë.

Forumi i Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor (APEC), i cili fillon të premten, zyrtarisht ka për detyrë të promovojë integrimin ekonomik rajonal, por pritet të dominohet nga pasojat e luftës së Rusisë në Ukrainë.

Presidenti kinez Xi Jinping, kryeministri japonez Fumio Kishida, presidenti francez Emmanuel Macron dhe kryeministri australian Anthony Albanese janë ndër udhëheqësit që marrin pjesë në tubim.

Një takim dypalësh midis Xi dhe Kishida, marrëdhëniet e të cilëve janë tensionuar nga çështjet historike dhe të sigurisë, është mes një numri bisedimesh të profilit të lartë që po ndodhin në margjinat e forumit, përcjell Portali Dukagjini.

Presidenti i Filipineve Ferdinand Marcos Jr dhe kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern kanë konfirmuar gjithashtu se do të zhvillojnë takime të drejtpërdrejta me Xi.
Presidenti amerikan Joe Biden, i cili po merr pjesë në dasmën e mbesës së tij, nuk do të marrë pjesë dhe do të përfaqësohet nga zëvendëspresidentja Kamala Harris.

Presidenti rus Vladimir Putin, i cili anashkaloi takimin e G20 të kësaj jave në Bali, gjithashtu nuk merr pjesë dhe do të përfaqësohet nga zëvendëskryeministri i parë Andrei Belousov.

Forumi dyditor vjen një ditë pasi vendet e G20 miratuan unanimisht një deklaratë duke thënë se shumica e anëtarëve dënojnë luftën në Ukrainë , ndërsa pranojnë se disa vende e shohin konfliktin ndryshe.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy i kërkoi grupit, të cilit ai iu referua në një adresë video si “G19”, në një mospërfillje të dukshme ndaj Rusisë, të ndalojë luftën me “formulën e tij të paqes” .

Sergey Lavrov, ministri i jashtëm i Rusisë dhe përfaqësuesi i lartë në samit, thuhet se ishte në dhomë kur Zelenskyy bëri fjalimin e tij. Lavrov më vonë akuzoi Ukrainën për zvarritje të konfliktit.

Këtu është një përmbledhje e asaj që është thënë:

Ukrainë

Presidenti i Ukrainës u bëri thirrje udhëheqësve të G20 që të miratojnë një plan paqeje prej 10 pikash dhe t’i japin fund luftës “me drejtësi dhe në bazë të Kartës së OKB-së dhe ligjit ndërkombëtar”.

“Ukrainës nuk duhet t’i ofrohet të bëjë kompromise me ndërgjegjen, sovranitetin, territorin dhe pavarësinë e saj. Ne i respektojmë rregullat dhe jemi njerëz të fjalës”, tha Zelenskyy në samit përmes lidhjes video nga Kievi.

Ai hodhi poshtë çdo negociatë të ngjashme me marrëveshjet midis Kievit dhe Moskës në 2014 pasi Rusia pushtoi dhe aneksoi Krimenë dhe mbështeti separatistët rebelë në rajonin lindor të Ukrainës Donbas.

Ne nuk do të lejojmë Rusinë të presë, të ndërtojë forcat e saj dhe më pas të fillojë një seri të re terrori dhe destabilizimi global, tha Zelenskyy.

“Me sa duket, nuk mund t’u besohet fjalëve të Rusisë dhe nuk do të ketë Minsk 3, të cilin Rusia do ta shkelte menjëherë pas nënshkrimit,” shtoi ai, duke iu referuar marrëveshjeve Minsk 1 dhe 2 të nënshkruara përkatësisht në 2014 dhe 2015.
Zelenskyy gjithashtu bëri thirrje që të gjithë të burgosurit ukrainas të luftës të lirohen, rivendosjen e “sigurisë nga rrezatimi” në termocentralin bërthamor Zaporizhzhia të pushtuar nga Rusia në Ukrainën juglindore, futjen e kufizimeve të çmimeve për burimet ruse të energjisë dhe një zgjerim të OKB-së dhe Marrëveshja e eksportit të grurit të Detit të Zi me ndërmjetësimin turk.

Ndarje të mëtejshme ishin të dukshme në samitin e Balit kur Xi u kap në video duke u përballur me kryeministrin kanadez Justin Trudeau mbi rrjedhjet e supozuara të bisedave të tyre private.

Tajlanda, si Indonezia mikpritëse e G20-ës, ka kërkuar të zvogëlojë ndarjet midis 21 anëtarëve të APEC dhe të theksojë potencialin për bashkëpunim për shqetësimet e përbashkëta.

Në një ngjarje para samitit, kryeministri tajlandez Prayuth Chan-ocha, i cili po pret forumin e APEC, tha se mbledhja do të përqëndrohet në “narrativat e reja të tregtisë dhe investimeve” dhe “nevoja për të rilidhur zinxhirët e furnizimit dhe udhëtimet, dhe qëndrueshmëria globale.”

Ministri i Jashtëm i Tajlandës, Don Pramudwinai, të enjten shprehu gjithashtu shqetësim për një “mentalitet anulimi në rritje që përshkon çdo bisedë dhe veprim” dhe e bën “çdo kompromis të duket i pamundur”.

“Kjo është arsyeja pse APEC këtë vit duhet të ngrihet mbi këto sfida dhe t’i japë shpresë botës në përgjithësi se, në bashkëpunim, ka hapësirë që ne të mund të mbizotërojmë dhe të përparojmë,” tha Don në një takim të ministrave të jashtëm dhe të tregtisë.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Të fundit nga rubrika