Vela: Vuçiqi i ka fshehur arsyet e vërteta për të marrë pjesë në samitin BE-BP

Bojkotimi i samitit BE-Ballkan Perëndimor është pretekste për të ikur nga dakordimi për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë, sipas Këshilltari i presidentes së Kosovës, Blerim Vela

Blerimi Vela, Shef i Kabinetit të Presidentes

Pas emërimit Nenad Rashiqin ministër për Kthim dhe Komunitete dhe Rada Trajkoviqin si këshilltare e tij nga Qeveria e Kosovës. ndërsa presidentit Serbisë, Aleksandar Vuçiq, këtë vendimi të kryeministrit Republikës  së Kosovës Albin Kurtit e ka përdorur si pretekst për ta bojkotuar samitin BE-Ballkan Perëndimor, që mbahet në Tiranë më 6 dhjetor, sipas Këshilltari i presidentes së Kosovës, Blerim Vela.

Por Vela ka thënë se “Deklarata e samitit kërkon nga 6 vendet e Ballkanit Perëndimor, përfshirë Serbinë, që t’i bashkohen BE-së në sanksionet ndaj Rusi” e sipas Velës, Vuçiq ka dashur të ik nga përgjegjësia e vendosjes se sanksioneve ndaj Rusisë.

“Vuçiq po do ta shpërqendrojë vëmendjen nga emërimi i Vulinit, një lakej rus, si shef i shef i shërbimit sekret”, ka shkruar Vela në Twitter.

“Histeria e Vuçiqit është një tentim i dështuar për të fshehur arsyet e vërteta për të marrë pjesë në samitin BE-BP në Tiranë”,ka përfunduar Këshilltari i presidentes së Kosovës.

Vuçiq pas emërimit të Rashiqit ministër, bojkoton samitin e BE-së në Tiranë

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika