Zëvendëskryeministri italian mbërrin në Prishtinë

Antonio Tajani

Zëvendëskryeministri italian, Antonio Tajani bashkë me ministrin e Mbrojtjes, Guido Crosetto, kanë mbërritur në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”.

Ata u pritën nga ministrja e Punëve të Jashtme, Donikë Gërvalla.

Zëvendëskryeministrja Donika Gërvalla dhe  zëvendëskryeministri dhe ministrin i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Italisë, Antonio Tajani, do të mbajnë një konferencë të përbashkët për media e cila është paraparë të zhvillohet rreth orës 16:15.

Edhe ministri i Mbrojtjes së Italisë, do të zhvillojë takim me homologun e tij nga Kosova, Armend Mehaj, ku pas takimit do të ketë konferencë për media.

Ndërkaq, në kuadër të vizitës së tij, Tajani dhe Crosetto do të takohen edhe me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti.

Ndryshe, ministri Tajani në Twitter ka shkruar se Italia dëshiron të jetë protagoniste e paqes në Ballkanin Perëndimor.

Ai ka njoftuar se do ta vizitojnë edhe Beogradin.

“Sot në mision të përbashkët me Ministrin e Mbrojtjes Guido Crosetto në Serbi e Kosovë. Po punojmë për të ulur tensionin mes dy vendeve, edhe falë pranisë së kontingjentit tonë ushtarak. Italia gjithashtu dëshiron të jetë protagoniste e paqes në Ballkanin Perëndimor”, shkruan ai.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika