24 vjet nga masakra e Reçakut – Edhe pas më shumë se dy dekada, Serbia vazhdon t’i mohojë krimet e kryera

Në këtë të diel janë bërë 24 vjet nga Masakra e Reçakut, e cila u veçua si një nga ngjarjet më të tmerrshme që i kishte ndodhur njerëzimit. Ky artikull ju sjell disa nga momentet kryesore të kësaj ngjarje, e cila ndryshoi tërësisht rrjedhën e luftës në Kosovë

Ilustrim

15 janari i vitit 1999 është nga ato data që janë të mbushura me histori përgjatë luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës(UÇK) për çlirimin e vendit.

Në fshatin Reçak, pikërisht në këtë datë banorët përjetuan momentet më të vështira gjersa i priti një mëngjes nën krismat e armëve, e të cilat atëkohë ishin shndërruar në një  përditshmëri të zakonshme.

Gjatë kësaj dite, në fshatin 30 kilometra larg Prishtinës, forcat policore dhe ushtarake serbe kanë vrarë 45 civilë shqiptarë. Ngjarje e cila u cilësua si masakër edhe nga shefi i atëhershëm i Misionit Verifikues të OSBE-së në Kosovë, William Walker.

Vrasja e 45 civilëve shqiptarë në Reçak dhe përballja e ambasadorit Walker me këtë ngjarje

Trupat e shqiptarëve të vrarë ishin mbetur në një luginë deri në mëngjesin e 16 shkurtit të vitit 1999, kur në këtë vend shkoi asokohe shefi i Misionit Verifikues të OSBE-së në Kosovë, William Walker.

Në momentin kur Walker arriti të ishte i pranishëm para trupave të vrarë ai tha se nuk kishte fjalë “për të përshkruar indinjatën time personale ose atë të të gjithë atyre që ishin me mua në vendin e asaj që mund të quhet vetëm si një mizori e papërshkrueshme”.

Vizita e ambasadorit William Walker tek trupat e pajetë të civilëve shqiptarë në Reçak. REL

Vendosja e trupave të pajetë në xhaminë e fshatit 

Menjëherë pas largimit të Walker nga Reçaku, banorët e asaj zone i vendosën trupat e pajetë në xhaminë e fshatit. Derisa forcat serbe vendosën që të mos lejonin varrosjen e trupave, filluan luftimet në mes të forcave ushtarake dhe policore serbe me Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës(UÇK).

Trupat e 45 civilëve të vrarë shqiptarë, të vensosur në xhamin e fshatit në Reçak. REL

Forcat policore e ushtarake serbe nuk lejuan varrimin e të vrarëve

Pas luftimeve, forcat policore e ushtarake serbe i morën me forcë të gjithë trupat e të vrarëve dhe i dërguan në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Prishtinë, sepse mohonin të kenë masakruar civilë dhe duhej të bëhej obduksioni. Ndërsa, masakra e Reçakut nga institucionet serbe asokohe ishte quajtur si “inskenim” dhe se të varët ishin pjesëtarë të UÇK-së që ishin vrarë në luftime.

Fillimi i Konferencës në Rambuje 

Pasi bota ishte tronditur nga pamjet e masakrës së Reçakut atëherë kishte filluar dhe rritja e presionit ndërkombëtarë mbi qeverinë serbe. Derisa ende nuk u ishin kthyer trupat e pajetë familjarëve, u krijua delegacioni i Kosovës për bisedime me Serbinë me ndërmjetësimin ndërkombëtar.

Këto bisedimet ishin organizuar në Rambuje të Francës dhe kjo ngjarje shënonte konferencën e parë ndërkombëtare që mbahej për Kosovën.

Pamje nga Konferenca e Rambujes

Rikthimi i civilëve të vrarë nga Prishtina në Reçak dhe organizimi i varrimit të civilëve të vrarë shqiptar 

Pritja e familjarëve për t’i marrë trupat e pajetë të familjarëve kishte marrë fund më 8 shkurt. Ndërsa më 11 shkurt 1999 në Reçak, u organizua ceremonia e varrimit të 45 trupave të civilëve të vrarë.

Organizimi i varrimit të civilëve të vrarë shqiptar në fshatin Reçak

NATO fillon bombardimet dhe pas 78 ditëve tërhiqen trupat ushtarake e policore serbe nga Kosova 

24 marsi i këtij viti lufta mori një kah tjetër, atë kur bota kuptoi pafajsinë e Kosovës dhe pas shumë kohësh vendosi që t’i ndihmojë këtij vendi. Pikërisht në këtë datë, NATO filloi bombardimin e caqeve ushtarake të ish-Jugosllavisë.

Periudha e bombardimeve zgjati 78 ditë, të cilat gjatë gjithë kohës shoqëroheshin me shpresën që këtyre ditëve do t’iu vie fundi. E njëjti ndodhi më 10 qershor të viti 1999, kur Kosova fitoi luftën e drejtë dhe çlirimtare dhe e arritu çlirimin e saj.

Pamje nga bombardimet e NATO-s gjatë luftës në Kosovë(1998-99)

Ngritja e aktakuzave ndaj krerëve serbë nga Tribunali i Hagës

Pas 4 vitesh, më 20 tetor 2003, Tribunali i Hagës për Krimet e Luftës në territorin e ish- Jugosllavisë, publikoi aktakuzën kundër disa krerëve të lartë serbë për krimet që kishin kryer ndaj popullatës shqiptare gjatë luftës në Kosovë(1998-99).

Në aktakuzën e Tribunalit të Hagës ishin të përfshirë ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Jugosllave, Nebojsha Pavkoviq, komandanti i Korpusit të Prishtinës, Vlladimir Llazareviq, shefi i Policisë Serbe për Kosovën, Sreten Llukiq dhe ndihmësi i Ministrit të Brendshëm serb, Vllastimir Gjorgjeviq. Nga të akuzuarit e lartëpërmendur asnjëri prej tyre nuk u dënua drejtpërsëdrejti për krimet e kryera në Reçak.

Tribunali i Hages

Në 24-vjetorin e Masakrës së Reçakut, krerët e shtetit bëjnë homazhe në Reçak

Pas më shumë se dy dekada, të dielën e 15 janarit, krerët e shtetit do të vizitojnë Reçakun, për nder të 24-vjetorit të Masakrës së Reçakut.

Në mesin e krerëve të shtetit do të jenë presidentja Vjosa Osmani, kryeministri Albin Kurti dhe kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca.

Në bazë të agjendës, kryeparlamentari Glauk Konjufca, në orën 10:00 do të bëj bëj homazhe në Memorialin Përkujtimor në fshatin Reçak. Ndërkohë nga ora 11:00, liderët e shtetit do të marrin pjesë në ceremoninë përkujtimore, në Shtëpinë e Kulturës në Shtime.

Pjesë e kësaj agjende do të jetë dhe vendosja e kurorës së përbashkët në memorial me prezencë të togut ceremonial të FSK-së dhe nderimet te varrezat në memorial.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Detaje nga rasti ku ishte përfshirë Nysret Cena, Gjykata e...

Nysret Cena është personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik. Ai ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës...

Të fundit nga rubrika