25 vjet nga rrëmbimi i Xhavit Hazirit nga shërbimi sekret serb

Janë bërë 25 vjet nga rrëmbimi në mënyrë tinëzare i heroit të kombit, Xhavit Haziri. Ai ishte njëri nga veprimtarët më të devotshëm të çështjes sonë kombëtare, kontributi i të cilit në rritjen e shkallës së rezistencës kundër pushtuesve ishte i madh

Më 17 shtator 1998 në Prishtinë, nga policia serbe rrëmbehet në mënyrë tinëzare dhe zhduket pa gjurmë heroi i kombit, Xhavit Haziri.

Xhavit Haziri ishte intelektual, veprimtar, ideolog e organizator me shkathtësi të jashtëzakonshme.

Haziri është njëri nga veprimtarët më të devotshëm të çështjes sonë kombëtare. Ai, qysh nga mosha e hershme rinore, u aktivizua në organizatat ilegale që luftonin për çlirim e ribashkim kombëtar, duke qenë njëri nga udhëheqësit më të merituar të strukturave drejtuese të këtyre organizatave.

Intensiteti kulmor i veprimtarisë së tij patriotike, me shembuj konkretë, nga viti 1985 e këndej ishte i pandërprerë derisa e rrëmbyen policia erbe.

Kontributi i tij në rritjen e shkallës së rezistencës kundër pushtuesve ishte i madh.

Xhavit Haziri u shpall “Hero i Kosovës” për kontributin e tij ndaj atdheut më 26 nëntor të vitit 2010 nga Jakup Krasniqi, ish-ushtrues i detyrës së presidentit të Kosovës. /KP

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika