A do të rikandidojë Donald Trump për president të SHBA-së?

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, u ka thënë mbështetësve në një tubim në Sioux City, "të bëhen gati", derisa Amerika përgatitet të votojë në zgjedhjet afatmesme në javën e ardhshme

Ish-presidenti i ShBA-së, Donald Trump

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka paralajmëruar sërish për mundësin e rikandidimit të tij për Shtëpinë e Bardhë, duke thënë se do ta bëjë “me shumë, shumë mundësi” në vitin 2024.

Trump po fliste në tubimin e parë, nga katër tubimet që do të zgjasin pesë ditë, teksa bën fushatë për kandidatët republikanë në zgjedhjet afatmesme të javës së ardhshme.

Presidenti i ShBA-së, Joe Biden, po udhëton gjithashtu në të gjithë vendin për të dalë në votim.

Ndërsa, Biden dhe Trump nuk janë në fletëvotimin të martën e ardhshme, kur votuesit amerikanë do të vendosin balancën e pushtetit në Kongresin e SHBA-së dhe në qeveritë kryesore të shteteve.

Por, afatet e ndërmjetme do të vendosin peizazhin politik të SHBA-së përpara zgjedhjeve presidenciale pas dy vjetësh.

Të enjten mbrëma, Trump, një republikan, përsëriti pretendimin e tij të pabazuar se ai humbi në vitin 2020 për shkak të mashtrimit të gjerë zgjedhor.

“Kam kandiduar dy herë,” ka thënë ai. “Kam fituar dy herë dhe e kam bërë shumë më mirë herën e dytë se të parën, duke marrë miliona vota më shumë në vitin 2020 sesa në 2016.

“Dhe po kështu, duke marrë më shumë vota se çdo president aktual në historinë e vendit tonë.

“Dhe tani për ta bërë vendin tonë të suksesshëm, të sigurt dhe të lavdishëm. Unë do ta bëj ndoshta përsëri”, raporton BBC.

“Shumë shpejt,” i ka thënë ai turmës brohoritëse. “Bëhuni gati”, ka shtuar ai.

Trump fitoi më së shumti vota sesa që kishte fituar ndokush ndonjëherë – 72 milionë – për një president në detyrë në vitin 2020, por megjithatë humbi ndaj kundërshtarit, Biden, një demokrat, i cili tërhoqi 81 milionë.

Ndërkaq, Biden – i cili bëri fushatë të enjten në Nju Meksiko dhe Kaliforni, thuhet se ka takuar këshilltarë të lartë për të planifikuar fushatën e tij të mundshme të rizgjedhjes në vitin 2024, duke krijuar një revansh të mundshëm me Trump.

Nga ana e tij, Trump ka paralajmëruar për muaj të tërë për një fushatë të tretë të mundshme për Shtëpinë e Bardhë.

Në tetor, ai ka thënë në një tubim në Teksas: “Me siguri do të më duhet ta bëj përsëri”. Në Pensilvani në shtator, ai ka thënë: “Mund të më duhet ta bëj përsëri”.

Ish-këshilltarja e lartë e Trump, Kellyanne Conëay, ka thënë më herët të enjten në një ngjarje në Uashington DC se ish-shefi i saj do të “lajmëronte së shpejti” për planet e tij të mundshme presidenciale.

Ajo ka thënë se i dha Trump-it shtytje për t’i rezistuar tundimit për të shpallur një kandidim në Shtëpinë e Bardhë tashmë këtë vit, pasi kjo do të kishte shpërqendruar nga kandidatët republikanë në mandatin e mesëm.

Nëse ai kandidon në vitin 2024, ai nuk mund të mbetet i padiskutueshëm brenda partisë së tij.

Rivalët e mundshëm republikanë përfshijnë, mes të tjerëve, ish-zëvendëspresidentin e Trump, Mike Pence dhe guvernatorin e Floridës, Ron DeSantis.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika