Aktori Chris Hemsworth rrezikohet nga Alzheimeri, bën pushim nga aktrimi

Aktori i mirënjohur ndërkombëtar, Chris Hemsworth ka mësuar se ka një rrezik të shtuar për sëmundjen e Alzheimerit. Aktori planifikon të bëjë pushim nga aktrimi dhe të shkojë në shtëpinë e tij në Byron Bay në Australi për të kaluar kohë me partneren e tij, aktoren Elsa Pataky dhe tre fëmijët e tyre

Aktori, Chris Hemsworth

Aktori Chris Hemsworth ka bërë të ditur se është duke bërë një pushim nga aktrimi pasi ka mësuar se ka një rrezik të shtuar për të zhvilluar sëmundjen e Alzheimerit.

Ylli i “Thor: Love and Thunder” e zbuloi rrezikun nga kjo sëmundje pasi iu nënshtrua testeve si pjesë e serisë së tij dokumentare Disney + Limitless.

Hemsworth i tha Vanity Fair se testet kanë konfirmuar “frikën e tij më të madhe”, duke shtuar se tani do të përpiqet të ndërmarrë “hapa parandalues”.

Alzheimer është forma më e zakonshme e demencës dhe mund të shkaktojë probleme me kujtesën, konfuzionin dhe probleme komunikimi.

Hemsworth ka mësuar se ai ka dy kopje të gjenit ApoE4, një nga nëna e tij dhe një nga babai i tij, duke e bërë atë tetë deri në 10 herë më shumë gjasa për të zhvilluar sëmundjen sesa ato pa të dyja kopjet e gjenit.

Rreth 2 deri në 3 për qind e popullsisë mbartin dy kopje të gjenit. “Nuk është se më është dorëzuar dorëheqja”, ka thënë ai duke shtuar se lajmi që kishte marrë “shkaktoi diçka tek unë që të dëshiroja të marr pak kohë”.

“Nëse shikoni parandalimin e Alzheimerit, përfitimi i hapave parandalues është se ai ndikon në pjesën tjetër të jetës suaj”, tha ai.

“Ka të bëjë me menaxhimin e gjumit, menaxhimin e stresit, ushqimin, lëvizjen, fitnesin. Janë të gjitha të njëjtat mjete që duhen zbatuar në mënyrë të qëndrueshme”.

Seriali “Limitless” sheh Hemsworth të testojë trupin e tij dhe të eksplorojë mënyra për të jetuar më gjatë dhe më shëndetshëm. Ai ka shpjeguar se nuk ishte diagnostikuar me sëmundjen e Alzheimerit, por ishte paralajmëruar për rrezikun e rritur, transmeton BBC.

“Nuk është një gjen parapërcaktues, por është një tregues i fortë”.

Tutje aktori është shprehur se plani origjinal për serialin do ta kishte parë atë të merrte të gjitha rezultatet e testit gjenetik drejtpërdrejt në kamera, por krijuesi i serialit Darren Aronofsky i tha atij privatisht pasi morën rezultatet.

Yllit të “Marvel” iu dha më pas opsioni për të hequr çdo referencë për Alzheimer nga shfaqja, por vendosi të përfshijë rrezikun e tij gjenetik të Alzheimerit për të përmirësuar ndërgjegjësimin dhe të kuptuarit.

“Shqetësimi im ishte se thjesht nuk doja ta manipuloja dhe ta dramatizoja shumë, dhe ta bëja atë në një lloj rrëmbimi hokey në ndjeshmëri apo çfarëdo tjetër për argëtim,” tha ai.

Hemsworth gjithashtu ka konfirmuar për revistën se edhe gjyshi i tij është diagnostikuar me Alzheimer.

Aktori së shpejti do të shihet në vazhdimin e ardhshëm të projektit të George Miller-it, “Mad Max Furiosa”, i cili ka përfunduar xhirimet në fillim të këtij muaji.

Aktori 39-vjeçar u shpreh se do të bënte një pushim nga aktrimi pas përfundimit të turneut publicitar për “Limitless”.

Ai do të shkojë në shtëpinë e tij në Byron Bay në Australi për të kaluar kohë me partneren e tij, aktoren Elsa Pataky dhe tre fëmijët e tyre.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Serbia gjobitet nga FIFA për Kosovën

Federata e Futbollit të Serbisë është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike të  bëra në kuadër të Kupës së Botës që po...

Të fundit nga rubrika