SHFMU “Elena Gjika” feston në mënyrë të veçantë Ditën Ndërkombëtare të Vallëzimit

Data 29, e muajit prill shënohet si Dita Ndërkombëtare e Vallëzimit. Ditë kjo e cila në shkollën “Elena...

Piktura “e humbur” e Gustav Klimt pritet të shitet në ankand për mbi 50 milionë euro

Një pikturë nga artisti austriak Gustav Klimt, pitet të shitet në një ankand në Vjenë. Vlera e pikturës,...

(VIDEO) Pamje ekskluzive kur ministrja serbe e Kulturës lëshon sallën pasi Kosova merr çmim në Biennalen e Venedikut

Ministrja serbe e Kulturës, Maja Gojkoviq, e ka lëshuar të shtunën sallën në ceremoninë e ndarjes së...

Ndërron jetë aktorja shqiptare, Shirine Morina

Gjatë ditës së sotme është bërë e ditur se aktorja e njohur, Shirine Morina ka ndërruar jetë. Vdekjen...

Vdes disenjatori italian, Roberto Cavalli

Roberto Cavalli, stilisti italian i modës që manifestoi magjepsjen dhe eksesin, duke dërguar modele në pistë dhe...

Kurti për vdekjen e Kapllan Nikçit: Na la pas thesar të pasur kulturor dhe shpirtëror

Kryeministri Albin Kurti ka ngushëlluar familjen, miqtë dhe Ansamblin Folklorik Autokton “Rugova” për vdekjen e malësorit shallbardhë,...

Artan Thaqi tregon rolin menaxhues të futbollistëve në Ballkan

Artan Thaqi, i biri i aktorit të ndjerë Rasim Thaçi, poashtu edhe si komedian e fytyrë publike...

Hetohet muzeu britanik, dyshohet për fshehjen e artefakteve etiopiane për më shumë se 150 vjet

Mbikëqyrësi i informacionit është duke hetuar muzeun britanik mbi dyshimet se ka qenë i fshehtë në lidhje...

Tenori Ramë Lahaj organizon koncert dedikuar komunitetit shqiptar në New York

Tenori i njohur, Ramë Lahaj, do të organizojë një koncert në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në...

“Përtej titullit” nga Orhan Kurtolli nesër shfaqet në Galerinë “Hani i dy Robertëve”

Pikturat e reja të piktorit të njohur Orhan Kurtolli do të shfaqen më 29 mars në ambientet...

Jusuf Buxhovi: Historitë e fshehura të përjetuara dhe të shkruara

Jusuf Buxhovi, historian i cili ka më shumë se 30 vjet që merret me hulumtime në arkiva...

Ridvan Emini zgjidhet në krye të filozofëve kosovarë

Shoqata e Filozofëve të Kosovës në mbledhjen  e saj konstituive të kryesisë së re ka votuar kryetarin...