“Siparantum”, kori i parë që shkeli në sallën më të njohur në botë

Është antari i vetëm nga Kosova në Këshillin Botëror të Korit, Memli Kelmendi, dirigjenti, kompozitori dhe profesori,...

Kompozitori i shekullit të 16-të, i fshirë nga historia

Për qindra vjet, Vicente Lusitano është harruar. Por tani, më në fund, muzika dhe historia e tij...

Përfundon ‘Mal Fest’, festivali dedikuar të rinjëve në Malishevë

Ka përfunduar edicioni i parë festivalit ‘Mal Fest’, i organizuar nga komuna e Malishevës. Festival ky i dedikuar...

“Okarina”, kori i fëmijëve me suksese të njëpasnjëshme

Grupet korale dhe aktivitetet muzikore ndikojnë që jeta e secilit fëmijë të marrë një kahje tjetër, duke...

Grupet muzikore britanike po hasin në probleme për turnetë e tyre në BE shkaku i Brexit-it

Natë pas nate, Beatles zhurmonin në klubet e Hamburgut, edhe aty ishtevendi ku ta amorën hapata eparë...

‘Fourth Time Around’, kënga që bëri John Lennon-in ‘paranojak’

Marrëdhënia e John Lennon dhe Bob Dylan ishte pothuajse inekzistente. Amerikani ishte një nga të paktët njerëz...

Loredana renditet e shtata pas emrave të njohur ndërkombëtarë

Rep-artistja e njour, Loredana Zefi është renditur në në listën e repereve më të shikuara në platformën...

Aktorja e ‘Grease’, Olivia Newton-John, vdes në moshën 73-vjeçare

Olivia Newton-John, këngëtarja dhe aktorja e njohur për rolin e Sandy në filmin e vitit 1978, “Grease”,...

Kitarat që përcaktuan karrierën e David Gilmour

Kitaristi i grupit Pink Floyd David Gilmour është njëri nga artistët më ikonë të të gjitha kohërave. Stili...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm...

Billy Gibbons kujton takimin e parë me The Rolling Stones

Billy Gibbons është padyshim një nga personat më ikonë të rock-ut që ka zbukuruar skenën. Veshjet e...

Nis “Sunny Hill”, Dua Lipa: Ndihem mirë që jam në shtëpinë time

Pak para nisjes së festivalit “Sunny Hill”, ylli botëror me origjinë nga Kosova Dua Lipa bashkë me...