“Rrugës” e rikthen Kosovën në Festivalin e Cannes

Filmi “Rrugës” e rikthen Kosovën në njërin prej festivaleve më të mëdha të filmit në botë. Është pikërisht...

“The last days of Immanuel Kant”, ShFK shënon 300-vjetorin e lindjes së filozofit gjerman

"Viti i Kantit" e kanë cilësuar vitin 2024, Shoqata e Filozofëve të Kosovës(ShFK) në bashkëpunim me Departamentin...

Kurti për vdekjen e aktores Shirine Morina: Humbje e madhe për komunitetin artistik

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka shprehur ngushëllime për vdekjen e aktores Shirine Morina. Ai, me anë të...

Aktori kosovar pjesë e filmit hollivudian “The Crow”

Aktori nga Kosova, Dukagjin Podrimaj, ka arritur të bëhet pjesë e një prodhimi të madh hollivudian, duke...

Tre filma kosovarë shfaqen në ‘CineMarket’ në Oslo të Norvegjisë

Tre filma nga Kosova do të shfaqen në “CineMarket” gjatë këtij muaj (prill 2024) në Oslo të...

Petrovci: Shfaqjen e kanë keqinterpretuar, ish-ushtarët më kanë përkrahur

Një deklaratë e aktorit Enver Petrovci për luftëtarët u kritikua shumë nga mbështetësit e UÇK-së, pasi ai...

“Oppenheimer” fiton 2.5 milionë dollarë nga debutimi në Japoni

Filmi i shumëpërfolur i regjisorit të mirënjohur, Christopher Nolan, i cili së fundmi u shpërblua me çmime...

“Kopshti i Hijeve” në Teatrin Kombëtar, shfaqë historinë e familjës Bogujevci

Sot në orën 20:00 në mbrëmje, në Teatrin Kombëtar të Kosovës do të mbahet shfaqja "Kopshti i...

Anne Hathaway tregon se pati një abort teksa luante rolin e një gruaje shtatzënë

Anne Hathaway, aktorja e njohur 41-vjeçare, ka zemrën dhe ka rrëfyer për vuajtjen e një aborti në...

“Oppenheimer” mbizotëron çmimet Oscar 2024

Filmi “Oppenheimer” ka arritur të fitojë shtatë çmime Oscar, përfshirë çmimin kryesor për filmin më të mirë,...

Yjet e Hollywoodit mbërrijnë në tapetin e kuq, Oppenhimer pritet të dominojë me çmime Oscar

Yjet e Hollivudit po mbërrijnë në tapetin e kuq në Los Angeles për natën më të madhe...

Filmi i producentit Driton Ramadani fitoi çmimin e filmit më të mirë në Arizona të ShBA-së

Filmi “Biznesi i kënaqësisë”, i regjisorit Goce Cvetanovski dhe producentit Driton Ramadani, fitoi çmimin e filmit më...