“Dukagjini” me 19 botime të reja, gati për panairin “Prishtina 2023”

Shtëpia botuese “Dukagjini” është gati për Panairin e 23-të të Librit në Prishtinë. Fiks 19 botime të...

Panairi i 23-të i Librit: Triumfi i fjalëve të shkruara

Me moton 'Libri triumfon', më 6 qershor pritet të hapet edicioni i 23-të i Panairit të Librit,...

Sibel Halimi me diskutim mbi marrëdhënien në mes “trupit dhe politikës”, në librarinë “Dukagjini”

Sociologia dhe politikanja, Sibel Halimi do të jetë e pranishme në ambientet e librarisë “Dukagjini” më 31...

Krasniqi: Shtëpia Botuese “Dukagjini” do të marrë pjesë në Panairin e Librit me 18 tituj të rinj, do të rikthehet kolana “Fryma”  

Artan Krasniqi, nga Shtëpia Botuese “Dukagjini” në emisionin “Radar” në Radio Dukagjini ka bërë të ditur se...

Fillon Java e Biblotekës në Kosovë

Ministria e Rinisë, Kulturës dhe Sportit (MKRS) ka njoftuar se është hapur Java e Biblotekës në Kosovë. Në...

Fahri Xharra: Më vjen keq që Oliver Schmitt e bëri nënën e Skënderbeut serbe, historia nuk guxon të manipulohet

Inxhinieri, kritiku dhe studiuesi i historisë, Fahri Xhara, në emisionin “Personale” ka thënë se historia nuk duhet...

Fahri Xharra: Beogradi është tokë e shenjtë shqiptare…

Inxhinieri, kritiku dhe studiuesi i historisë, Fahri Xhara, në emisionin “Personale” ka thënë se Beogradi është tokë...

Nuk pranohet në UP përkundër përpjekjes maksimale, Albulena Miftari “detyrohet” të studiojë në Tetovë

Albulena Miftari është një vajzë nga Mitrovica, e cila përkundër përpjekjes maksimale për të qenë studente e...

Vizita e nobelistit, Orhan Pamuk në Kosovë shtyhet për në vjeshtë

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka bërë të ditur se vizita e planifikuar e shkrimtarit të...

Nobelisti Orhan Pamuk do ta vizitojë Kosovën

Shkrimtari i njohur turk, nobelisti, Orhan Pamuk, pritet ta vizitojë Kosovën. Këtë e ka bërë të ditur...

Gazetari që gjatë bombardimeve të NATO-s qëndroi në Beograd, jep detaje për librin e tij “Ditari i gazetarit shqiptar në Beograd”

Gazetari Fahri Musliu ka promovuar librin “Ditari i gazetarit shqiptar në Beograd” (janar-qershor 1999), gjatë javës së...

Shkrimtari nacionalist rus Prilepin plagoset në një sulm me makinë-bombë

Shkrimtari rus, Zakhar Prilepin, është plagosur si pasojë e një sulmi me makinë bombë të shtunën, për...