Biden: SHBA-ja është angazhuar për sigurinë e Izraelit dhe partnerëve të tjerë rajonalë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka thënë se do të mbetet i përqendruar në sigurinë e Izraelit dhe arritjen e një armëpushimi

Presidenti Joe Biden flet teksa takohet me kryeministrin e Irakut Mohammed Shia al-Sudani në Zyrën Ovale/CNN

Presidenti i SHBA Joe Biden iu drejtua sulmit të Iranit kundër Izraelit gjatë fundjavës për herë të parë publikisht, duke thënë se ai mbetet i përqendruar në sigurinë e Izraelit dhe arritjen e një armëpushimi dhe marrëveshjeje pengjesh ndërsa punon për të frenuar konfliktin nga përhapja në një luftë më të gjerë rajonale.

“Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara për sigurinë e Izraelit. Ne jemi të përkushtuar për një armëpushim që do t’i sjellë pengjet në shtëpi dhe do të parandalojë përhapjen e konfliktit përtej asaj që ka tashmë”, tha Biden në Shtëpinë e Bardhë.

Presidenti i bëri komentet ndërsa mirëpriti kryeministrin irakian Mohammed Shia al-Sudani në Zyrën Ovale mes tensioneve të vazhdueshme në rajon dhe shqetësimeve për forcat amerikane, raporton CNN.

“Ne jemi gjithashtu të përkushtuar për sigurinë e personelit dhe partnerëve tanë në rajon, duke përfshirë Irakun,” tha Biden. “Partneriteti midis Irakut dhe Shteteve të Bashkuara është kritik.”

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika