Bislimi: Miqësia dhe partneriteti me Luksemburgun është i frytshëm në shumë fusha

Zëvendëskryeminstri i parë Bisnik Bislimi ka pritur në takim shefin e Misionit të Luksemburgut në Kosovë, Eric Dietz të cilët kanë disktuar rreth bashkëpunimit mes vendeve i cili është duke u zhvilluar frytshëm në fusha të ndryshme, duke filluar nga arsimi, shëndetësia, inovacioni, IT

Bisnik Bislimi, zëvendëskryeministër i Kosovës dhe Shefin e Misionit të Luksemburgut në Kosovë, Eric Dietz

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Bisnik Bislimi të premten e 23 shtatorit është takuar me Shefin e Misionit të Luksemburgut në Kosovë, Eric Dietz.

Këtë e ka bërë të ditur Bislimi përmes një postimi në Facebook i cili ka thënë se bashkëpunimi mes Kosovës dhe Luksemburgut është duke u zhvilluar frytshëm në fusha të ndryshme, duke filluar nga arsimi, shëndetësia, inovacioni, IT.

“Gjatë takimit u përmendën dhe arritjet e Kosovës si rritja ekonomike dyshifrore, avancimi me 17 pozicione në Transparency International si disa prej treguesve që demokracia cilësore shkon bashkë me zhvillimin ekonomik”, ka shkruar Bislimi.

Ndër të tjera Dietz është shprehur i kënaqur që ndodhet në Kosovë në një vend me miqësi jetëgjatë me Luksemburgun.

Shefi e Misionit të Luksemburgut ka thënë se është i impresionuar me potencialin e Kosovës, aftësitë, moshën mesatare të re të popullsisë, mundësitë e shumta të investimit dhe bashkëpunimit nën një vizion të përbashkët si dhe riafirmoi mbështetjen e Luksemburgut për perspektivën evropiane të Kosovës.

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Azemi: Kurti është kryeministër i imi, kurrë nuk kam për...

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se një herë të vetme nuk është ftuar një përfaqësues nga sektori...

Mehaj: Oficeri Luan Haradinaj ka diplomuar në SHBA për Inteligjencë...

  Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka njoftuar se Ushtrisë së Kosovës(FSK), i është shtuar dhe një Oficer i diplomuar në Military Intelligence Basic Officer...

Mushkolaj: Pezullimi i grevës nga SBAShK-u, vetëm zgjidhje për të...

Analisti Imer Mushkolaj sa i përket paralajmërimeve të SBAShK-ut për pezullim të grevës dhe që mësimi pritet të fillojë më tre tetor, ka thënë...

Të fundit nga rubrika