Bislimi pret në takim ambasadorin e ri të Turqisë, diskutojnë për mundësinë e thellimit të marrëdhënieve

Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi ka pritur në takim ambasadorin e ri të Turqisë në Kosovë, Sabri Tunç Angili, me të cilin, ka diskutuar për mundësinë e thellimit të marrëdhënieve mes dy shteteve

Pamje nga takimi i zëvendëskryeministrit të Kosovës Besnik Bislimi dhe ambasadorit të ri të Turqisë, Sabri Tunç Angili

Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Kosovës, Besnik Bislimi, ka pritur në takim ambasadorin e ri të Turqisë, Sabri Tunç Angili.

Në takimin e parë zyrtar me ambasadorin e ri turk, Bislimi i ka uruar mirëseardhje e suksese ambasadorit në detyrën e tij, duke i potencuar marrëdhëniet e shkëlqyera të bashkëpunimit mes Kosovës dhe Turqisë.

Siç njofton Zyra e Kryeministrit, ambasadori shprehu mirënjohjen e tij për mikpritjen në Kosovë dhe theksoi mirënjohjen e thellë për ndihmën dhe solidaritetin e Kosovës ndaj popullit turk në rastin e tërmetit të fuqishëm që goditi Turqinë.

Ambasadori i ri i Turqisë, Sabri Tunç Angili

Po ashtu, në këtë takim është diskutuar për mundësitë e thellimit të marrëdhënieve bilaterale, veçanërisht në ekonomi, ku ekziston potencial madhor në rritjen e bashkëpunimit mes dy vendeve tona.

Sipas njoftimit, Bislimi foli edhe për objektivat strategjike të Kosovës, siç janë anëtarësimi në Këshillin e Evropës, rrugëtimi drejt Bashkimit Evropian, përfundimi i procesit të liberalizimit të vizave dhe aplikimi në Partneritetin për Paqe në NATO.

Palët potencuan dhe rëndësinë e nevojën për stabilitet, paqe dhe siguri në rajonin e Ballkanit Perëndimor, si dhe biseduan edhe mbi procesin e dialogut.

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika