Ramiz Tafilaj, biznesmeni shqiptar që mori mirënjohje nga ish-Presidenti Trump

Dashuria ishte ajo që biznesmenin shqiptaro-amerikan Ramiz Tafilaj e mbajti në Shtete e Bashkuara të Amerikës

Biznesmeni shqiptaro-amerikan Ramzi Tafilaj

Ramiz Tafilaj, biznesmen i mirënjohur shqiptarë në Shtete të Bashkuara të Amerikës(ShBA), ka rrëfyer historinë e tij të migrimit në ShBA në emisionin Personale të Krenare Vokshi në RTV Dukagjin.

Tafilaj ka treguar se fillimisht ai kishte shkuar nga Kosova në Zagreb të Kroacisë me udhëzimin e babit të tij për të studiuar për gjuhë të huaj.

“Në Zagreb pata fatin me u njoftua me gruan time Dianën, e cili kishte ardhur për të studiuar gjuhet e huaj në Kroaci. Fillimisht në vitin 1973 pata shkuar që të vizitoj Shtetet e Bashkuara të Amerikës, mandej vendosa për të qëndruar në SHBA, edhe aty jam që nga marsi i vitit 1973”, ka deklaruar Tafilaj.

Më tej, ai ka treguar hapat e parë të tij në SHAB. Atë e kishin zhgënjyer për vendimin që kishte marrë sepse sipas tij, ai nuk dinte të fliste anglisht apo të punësohej në bazë të kualifikimit universitar.

“Po në Amerikë çdo gjë ia fillon nga e para, por, e vetmja gjë që më ka mbajtur në ShBA është dashuria në mes meje edhe Dianës”, ka theksuar Tafilaj.

“Edhe 50 milionë herë do të isha martuar përsëri me Dianën”, ka thënë ai.

Sipas tij, punët e para për të në Shtete e Bashkuara të Amerikës kishin qenë mirëmbajtës i parqeve nga letrat.

Por me ndihmën e bashkëshortes së tij ai kishte arritur që të studionte në SHBA në fushën e shkencave kompjuterike.

“Së bashku me Dianën kemi punuar për disa vite në të njëjtën kompani, madje ajo filloj të ligjëronte në universitet edhe unë fillova me mendua për të fillua një biznes timin, ku themelova ndërmarrjen “Superioreservisis” që u merreshim me programimin e kompjuterëve”, ka treguar Tafilaj në Personale te Krenare Vokshi në RTV Dukagjini.

Ai ka përfunduar duke thënë se me themelimin e kompanisë për programimin e kompjuterëve sipas tij iu kishin hapur dyert për të hyrë në botën e biznesit dhe politikës.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Ministrja Haxhiu e quan “skandaloz” vendimin e Gjykatës ndaj Shaban...

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, e ka quajtur “skandaloz dhe të padrejtë” vendimin e Gjykatës Themelore në Pejë, e cila ka dënuar me 7...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

Të fundit nga rubrika