CDC miraton vaksinat përforcuese që synojnë të trajtojnë variantet e Omicron

Qendrat e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) të enjten rekomandoi shfrytëzimin e shtesave të riformuluara përforcuese të COVID-19 për njerëzit e moshës 12 vjeç e lart për të synuar nënvariantet BA.4 dhe BA.5 Omicron të koronavirusit

Ilustrim

Përforcuesit e ridizajnuar Omicron do të jenë në dispozicion për miliona njerëz deri në fund të fundjavës, si pjesë e një fushate rivaksinimi mbarëkombëtar.

Komiteti i Këshillit të CDC-së për Praktikat e Imunizimit votoi 13 me një në favor të përforcuesve të përditësuar nga Pfizer /BioNTech dhe Moderna.

“Përforcuesit e përditësuar të COVID-19 janë formuluar për të mbrojtur më mirë kundër variantit më të fundit të COVID-19 që po qarkullon”, tha në një deklaratë drejtoresha e CDC Rochelle Walensky.

Zyrtarët e FDA thanë të mërkurën se besojnë se vaksinat e përditësuara duhet të jenë në dispozicion për një popullsi më të gjerë sesa përforcuesit e mëparshëm, pasi ato mund të ndihmojnë të rinjtë të shmangin COVID-in e gjatë, gjë që mund t’i lërë ata të vuajnë simptoma dobësuese për muaj të tërë, njofton Reuters.

FDA autorizoi vaksinat Pfizer/BioNTech për njerëzit e moshës 12 vjeç e lart dhe përforcuesin Moderna për ata 18 vjeç e lart, nëse ata kanë marrë një seri vaksinash primare ose një përforcues të paktën dy muaj më parë.

Pfizer tha të enjten se shpreson të kërkojë autorizim nga FDA për pesë deri në 11-vjeçarët në fillim të tetorit.

Zyrtarët e CDC dhe FDA kanë thënë se besojnë se vaksinat do të rrisin imunitetin kundër virusit përpara sezonit të dimrit, kur infeksionet priren të rriten pasi njerëzit kalojnë më shumë kohë në ambiente të mbyllura, ku virusi transmetohet më lehtë.

Përforcuesit e dytë tani janë të kufizuar kryesisht për njerëzit mbi 50 vjeç dhe ata që janë kanë imunitet të dobët ose në rrezik të lartë.

Gjatë takimit të së enjtes, zyrtarët e CDC sugjeruan që njerëzit që kanë pasur COVID duhet të presin të paktën derisa të kenë përfunduar izolimin e tyre për të marrë një përforcues dhe mund të konsiderojnë të presin tre muaj.

Prodhuesit e vaksinave nuk kanë përfunduar ende eksperimentet njerëzore për përforcuesit e sapoautorizuar, dhe disa anëtarë të komitetit këshillues shprehën rezerva për mungesën e të dhënave. Shumica e të dhënave në dispozicion për përforcuesit e ridizajnuar vijnë nga studimet laboratorike dhe eksperimentet tek kafshët.

“Unë e kuptoj se kemi nevojë për vaksina më të mira, sepse padyshim që ne ende kemi shumë raste me COVID pavarësisht vaksinimit,” tha anëtari i komitetit Dr. Pablo Sanchez, një profesor i pediatrisë në Universitetin Shtetëror të Ohio-s, i cili votoi kundër rekomandimit. “Por unë jam duke luftuar për të bërë një rekomandim për një vaksinë bivalente që nuk është studiuar tek njerëzit.”

FDA në qershor tha se nuk do të kërkonte studime që testonin vaksinat te njerëzit për autorizim, ngjashëm me mënyrën se si pastrohen ndryshimet vjetore në vaksinat e gripit.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika