Çmimi i naftës në Shqipëri rritet në 265 lekë (2.19 euro)

Bordi i Transparencës më 17 qershor 2022 ka vendosur çmimet e reja të naftës, çmimi i shitjes me pakicë do të jetë 265 lekë/litër, ndërsa i shitjes me shumicë 253 lekë/litër

Ilustrim

Bordi i Transparencës, pas mbledhjes që është mbajtur të premten e 17 qershorit, ka vendosur çmimet e reja për shitjen e karburantit në Shqipëri.

Çmimet e reja të vendosura nga Bordi i Transparencës do të hyjnë në fuqi më 17 qershor, pas orës 18:00.

Bordi i Transparencës ka vendosur që çmimi i shitjes me pakicë i naftës të jetë 265 lekë/litër, ndërsa i shitjes me shumicë 253 lekë/litër, raporton “top-channel.tv”, transmeton “PortaliD”.

Duke u bazuar në çmimet e reja, nafta është rritur me 7 lekë.

Çmimi i ri i naftës nga Bordi i Transparencës është çmimi më i lartë që është vendosur prej krijimit të Bordit.

Ndërsa, çmimi i shitjes me pakicë i benzinës do të jetë 241 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë 229 lekë/litër.

Gazi do të shitet me pakicë 86 lekë/litër dhe me shumicë 74 lekë/litër për automjetet.

Bordii Transparencës ka njoftuar se çmimi i shitjes për gazin e lëngshëm të automjeteve do të jetë çmimi i furnizimit në stacionet e furnizimit në pikat e karburanteve.

Ndërsa, në pikat e tjera për konsumatorët familjarë dhe industrialë, çmimi nuk duhet të përfshijë akcizën.

“Tërheqim vëmendjen e çdo operatori të shitjes me shumicë dhe pakicë të nënprodukteve të naftës mbi detyrimin e zbatimit të këtij vendimi”, shkruhet në vendim.

 

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika