Covid-19 në Kinë, rastet, rregullat, bllokimet

Kina është vendi që Covid-19 u shfaq për herë të parë, megjithatë ende rastet po shënojnë rritje dhe bllokimet e qytetit po vazhdojnë

Ilustrim

Kina ka parë vdekjet e saj të para nga Covid-19 në gjashtë muaj, dhe mijëra njerëz të tjerë po infektohen nga kjo sëmundje, pavarësisht politikës së rreptë të bllokimit të qeverisë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka thënë se Kina duhet të rimendojë strategjinë e saj.

Covid në rritje në të gjithë Kinën

Vetëm të dielën e 20 nëntorit, në Kinë u regjistruan ë6,8ë4 raste të reja. Kjo është afër kulmit në prill 2022.

Tre persona në Pekin raportohet se kanë vdekur nga Covid-19 gjatë ditëve të fundit.

Raste të reja me Covid janë raportuar në të gjithë Kinën. Guangdong, në jug, është rajoni më i prekur.

Cilat janë rregullat e bllokimit të Kinës?

Kina nuk po imponon më një bllokim kombëtar dhe ka lehtësuar një sërë masash të mëparshme, shkruan BBC.

Sidoqoftë, qeveria qendrore po u thotë autoriteteve lokale që të vendosin bllokime të rrepta në zonat e tyre kur zbulojnë një shpërthim Covid-19 – edhe nëse gjenden vetëm një pjesë e vogël e rasteve.

Në vendet ku janë raportuar raste po kryhen testime masive. Njerëzit që zbulohet se kanë Covid-19 izolohen në shtëpi ose vendosen në karantinë në një strukturë të mbikëqyrur nga qeveria.

Bizneset dhe shkollat ​​janë të mbyllura, dhe po ashtu të gjitha dyqanet përveç atyre që shesin ushqime.

Është një nga regjimet më të ashpra anti-Covid në botë dhe bllokimet zgjasin derisa të mos raportohen infeksione të reja.

Dhjetëra miliona njerëz kanë jetuar nën një lloj bllokimi që nga vala e fundit e Covid-19.

Guangzhou, një qytet jugor me afro 19 milionë banorë, kohët e fundit urdhëroi një bllokim pesë-ditor për Baiyun, rrethin e tij më të populluar.

Ata që janë gjetur me Covid-19 tani mbahen në izolim vetëm për tetë ditë, në vend se 10-5 ditë në një qendër izolimi, plus tre ditë izolim në shtëpi.

Kina po lejon gjithashtu tani ardhjet ndërkombëtare për herë të parë që nga marsi i vitit 2022. Udhëtarët në hyrje duhet të bëjnë një test Covid 48 orë përpara se të mbërrijnë.

Pse Kina po përpiqet ende të arrijë zero Covid?

Ndryshe nga vendet e tjera, të cilat kanë pranuar se do të duhet të jetojnë me sëmundjen në një masë të caktuar, Kina po ndjek një politikë që e quan “zero dinamike” – duke ndërmarrë veprime dinamike kudo që Covid-19 ndizet për ta zhdukur atë.

Qeveria e Kinës argumenton se kjo politikë shpëton jetë, sepse shpërthimet e pakontrolluara do të rrezikonin shumë njerëz vulnerabël, siç janë të moshuarit.

Bllokimi i rreptë do të thotë se numri i vdekjeve në Kinë ka mbetur i ulët që nga fillimi i pandemisë – shifra zyrtare tani është pak më shumë se 5,ë00.

Kjo shifër e raportuar barazohet me tre vdekje nga Covid në çdo milion në Kinë, krahasuar me 3,000 për milion në SHBA dhe ë,400 për milion në MB.

Çfarë efekti kanë pasur politikat zero-Covid në ekonominë e Kinës?

Në muajt e fundit, bllokime kanë ndodhur në disa qytete në të njëjtën kohë.

Këto përfshijnë Shenzhen, një qytet me 17.5 milionë banorë, i cili është qendra e sektorit të teknologjisë së Kinës, dhe Shangai, një qytet me 26 milionë banorë, i cili është qendra prodhuese, tregtare dhe financiare e Kinës.

Bllokimet kanë çuar në mbylljen e fabrikave dhe porteve për periudha të gjata dhe ato kanë ndikuar në një sërë sipërmarrjesh të përbashkëta me kompani të huaja.

Kjo do të thotë se ekonomia e Kinës është rritur me vetëm 3.9% gjatë vitit të kaluar, krahasuar me objektivin e rritjes së Kinës prej 5.5% për vitin ë0ëë.

Ai po prek gjithashtu bizneset dhe konsumatorët në pjesën tjetër të botës, të cilët kanë filluar të mbështeten te Kina për furnizimet e mallrave.

Një bllokim në fabrikën e Foxconn në Zhengzhou ka ndikuar në prodhimin e iPhone-ve, duke çuar në frikën e mungesës së tyre në mbarë botën.

Mbyllja e fabrikave ka çuar gjithashtu në frikën e mungesës së lodrave në mbarë botën në prag të Krishtlindjeve.

Pse OBSH mendon se një politikë zero-Covid është e gabuar?

Kina u pa si një shembull i një vendi që trajtonte virusin relativisht me sukses në fillimin e pandemisë.

Por OBSH ka thënë se është shumë e vështirë të përmbahet varianti aktual Omicron që përhapet në të gjithë Kinën sepse është më infektues se variantet e tjera.

“Virusi po evoluon, duke ndryshuar sjelljen e tij,” tha Dr Tedros Adhanom Ghebreyesu i OBSH-së. “Me këtë ndryshimi i masave tuaja do të jetë shumë i rëndësishëm.”

Presidenti kinez Xi Jinping thotë se politika zero-Covid është “shkencore dhe efektive” dhe qeveria ka thënë se ndryshimi i politikës së sugjeruar nga OBSH “do të çonte në mënyrë të pashmangshme në vdekjen e një numri të madh të të moshuarve” .

A është më shumë vaksinimi zgjidhja?

Vetëm rreth gjysma e njerëzve në Kinë të moshës 80 vjeç e lart kanë marrë vaksinat e tyre primare, me më pak se ë0% e tyre që kanë siguruar një përforcues.

Më pak se 60% e grupmoshës 60-69 vjeç është plotësisht e vaksinuar. Kina u ka bërë thirrje të moshuarve që të vaksinohen .

Njerëzit në këto grupmosha më të vjetra kanë më shumë gjasa të vdesin nga Covid-19.

Grafikët e normave të vaksinave në Kinë

Ilustrim

Ekzistojnë gjithashtu dyshime nëse dy vaksinat kryesore të përdorura në Kinë, Sinovac dhe Sinopharm, janë vërtet efektive.

Të dy përdorin virusin e inaktivuar për të nxitur një përgjigje imune.

Studimet sugjerojnë se ato ofrojnë pak mbrojtje kundër infeksionit nga varianti Omicron, edhe pas dy dozave.

SHBA dhe vendet e tjera perëndimore i kanë ofruar Kinës vaksina mRNA, të cilat mund të jenë më efektive – por ato nuk janë përdorur gjerësisht në Kinën kontinentale.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika