Danas publikon planin franko-gjerman: Çka shkruhet në propozimin evropian për Kosovën dhe Serbinë

Gazeta serbe Danas ka publikuar planin franko-gjerman. Këtë propozim e ka siguruar nëpërmjet kanaleve diplomatike

Gazeta serbe “Danas” ka publikuar disa nene të asaj që thotë se shkruhen në propozimin evropian të njohur ndryshe si franko-gjerman.

Siç shkruan Danas, këtë propozim e ka siguruar nëpërmjet kanaleve diplomatike.

“Serbia nuk do ta kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare”, thuhet në nenin katër të propozimit, sipas gazetës serbe.

Pos kësaj, kjo gazetë thotë se në total janë dhjetë nene në propozimin evropian.

Sipas gazetës serbe, Asociacioni i komunave me shumicë serbe nuk përmendet konkretisht në këtë dokument.

Porse në nenin 10 thuhet se “të gjitha palët konfirmojnë detyrimet për të zbatuar të gjitha marrëveshjet e mëparshme”.

Të premten në Kosovë qëndruan emisari i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, emisari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, si dhe këshilltarët për politikë të jashtme të Gjermanisë, Francës e Italisë.

Pas vizitës së tyre në Kosovës, ata vizituan edhe Serbinë.

Lajçak pas takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se kanë pritur më shumë mirëkuptim për propozimin.

E presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, pas vizitës së emisarëve, kishte thënë se është përballur me “problemet dhe sfidat që do të viheshin para Serbisë nëse nuk pajtoheshin me planin e propozuar”.

Ai paralajmëroi “ditë të vështira për Serbinë”.

Propozimi evropian i siguruar nga “Danas”:

Neni 1

Palët do të zhvillojnë marrëdhënie të ndërsjella normale, të fqinjësisë së mirë, mbi bazën e të drejtës së barabartë.

Dyja palët do të njohin reciprokisht dokumentet përkatëse dhe simbolet kombëtare, duke përfshirë këtu pasaporta, diplomat, targat e automjeteve dhe vulat doganore.

Neni 2

Dy dyja palët do të udhëhiqen nga qëllimi dhe parimet e përcaktuara me Kartën e Kombeve të Bashkuara, veçanërisht ato për të drejtat e shteteve sovrane, respektimin e pavarësive të tyre, autonomisë dhe integritetit territorial, të drejtën për vetëvendosje dhe mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe mosdiskriminimin.

Neni 3

Në përputhje me Kartën e Kombeve të Bashkuara, palët do të zgjidhin të gjitha mosmarrëveshjet mes tyre vetëm me mjete paqësore dhe do të frenohen nga përdorimi i kërcënimeve apo i forcës.

Neni 4

Palët nisen nga supozimi se asnjëra prej tyre nuk mund ta përfaqësojë palën tjetër në sferën ndërkombëtare ose të veprojë në emër të saj. Serbia nuk do ta kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare.

Neni 5

Të dyja palët do të mbështesin aspiratat e tyre për t’u bërë anëtare të Bashkimit Evropian.

Neni 6

Ndërsa kjo marrëveshje bazë përfaqëson një hap të rëndësishëm drejt normalizimit, të dyja palët do të vazhdojnë procesin e dialogut të cilin e udhëheq me një vrull të ri BE-ja, duke çuar në një marrëveshje gjithëpërfshirëse ligjërisht të obligueshme për normalizim të marrëdhënieve.

Palët dakordohen që në të ardhmen do të thellojnë bashkëpunimin në fushën e ekonomisë, shkencës dhe teknologjisë, të trafikut, marrëdhënieve në drejtësi dhe zbatim të ligjit, postë e telekomunikacion, shëndetësi, kulturë, fe, sport, mbrojtje të mjedisit dhe për persona të pagjetur, e fusha të tjera në mënyrë të ngjashme, përmes arritjes së marrëveshjeve konkrete.

Neni 7

Të dyja palët avokojnë për arritjen e marrëveshjeve konkrete, në përputhje me instrumentet përkatëse të Këshillit të Evropës dhe përdorimin e përvojave ekzistuese evropiane, që të sigurohet një nivel i duhur i vetëqeverisjes për komunitetin serb në Kosovë dhe mundësi të ofrimit të shërbimeve në Kosovë, në disa fusha specifike, duke përfshirë mundësinë e ndihmës financiare nga Serbia dhe kanalet direkte të komunikimit mes komunitetit serb dhe Qeverisë së Serbisë.

Palët do të zyrtarizojnë statusin e Kishës Ortodokse Serbe në Kosovë dhe do të sigurojnë një nivel të lartë të mbrojtjes së trashëgimisë fetare e kulturore serbe, në përputhje me modelet ekzistuese evropiane.

Neni 8

Palët do të shkëmbejnë misione të përhershme. Ato do të vendosen në selitë e qeverive përkatëse.

Çështjet praktike lidhur me vendosjen e misioneve do të trajtohem veçmas.

Neni 9

Nga të dyja palët është vu në dukje përkushtimi i BE-së dhe donatorëve të tjerë për të krijuar një paketë të veçantë të ndihmës financiare për projekte të përbashkëta të palëve për zhvillim ekonomik, të lidhjes, tranzicionit të gjelbër dhe fusha të tjera me rëndësi.

Neni 10

Palët do të krijojnë komisione të përbashkëta, të cilat do të kryesohen nga BE-ja, të cilat do të monitorojnë zbatimin e kësaj marrëveshjeje.

Të dyja palët konfirmojnë detyrimet e tyre për të zbatuar të gjitha marrëveshjet e mëparshme.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Të fundit nga rubrika