“Dënimet e Gjykatës Speciale janë Skandal”

Dënimet e Gjykatës Speciale po cilësohen si skandal pasi që ato janë shumë të rënda dhe dallojnë nga ato të Tribunalit të Hagës ku kjo e fundit për veprat e karakterit të njejtë ipte denime të lehta

Ish-zv.Kryeministri Dardan Gashi, ka thënë se dënimet e Gjykatës Speciale janë Skandal pasi janë të rënda dhe në të kaluaren ka pasur dënime nga Tribunali i Hagës, por kanë qenë simbolike.

Gashi ka reaguar edhe ndaj Ministres së Drejtësisë, ku ka thënë se ajo dje ka reaguar ndaj një Gjykimi ku është dënuar deputetja e LVV, ndërsa sot nuk ka përcjellur seancën.

Gashi ka ngritur një parale duke e atakuar qeverinë e Kosovës e cila nuk ka reaguar pas dënimit të Nasim Haradinajt dhe Hysni Gucatit.

Sipas tij, kjo qeveri nuk e ka problem ndërhyrjen në drejtësi duke rikujtuar reagimin e ministres së Drejtësisë Albulena Haxhiut e cila kishte reaguar ndaj vendimit të gjykatës që kishte dënuar deputeten e Lëvizjës Vetëvendosje, Jetmire Vranezi.

Dardan Gashi i ftuar në emisionin “Debat Plus” në RTV Dukagjini ka ngritur dilemën, duke thënë se dje a nuk ka qenë ndëryhrje në drejtësi mqë bëhet fjalë për një deputet të Lëvizjës Vetëvendosje ndërsa sot, ministrja thotë se është ndërhyrje në drejtësi edhe nuk e kam parë seancën.

“4 vjet dënim për një protestë pasi ata nuk kanë shpalosur kurrfar sekreti, përveç se kanë zbuluar se këto aktakuza bazohen në të dhënat e shërbimeve Serbe”.

Ndër të tjera Gashi ka thënë se dënimet e tilla janë skandal, meqë në të kaluarën ka pasur raste kur Gjykata e Hagës ka dënuar me nga një muaj burg.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika