Drejtori i Përgjithshëm i Pfizer, rezulton sërish pozitiv me Covid-19

Albert Bourla, CEO i Pfizer, i cili rezultoi pozitiv me Covid-19 në muajin gusht është infektuar sërish me virus, por ai tha se nuk ka simptoma dhe është mirë

Pfizer CEO Albert Bourla

Albert Bourla, drejtor i përgjithshëm i prodhuesit të barnave Pfizer, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Ai ka thënë se “po ndihet mirë” në një postim në Twitter të shtunën.

Bourla tha se ai nuk ka asnjë simptomë.

“Edhe pse kemi bërë përparim të madh, virusi është ende me ne,” tha ai.

CEO tha se ai nuk e ka marrë ende vaksinën përforcuese Covid-19, pasi ishte duke pritur tre muaj pas infektimit të tij të mëparshëm Covid-19. Bourla rezultoi pozitiv me Covid-19 në gusht.

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve rekomandojnë që njerëzit që janë shëruar së fundmi nga infektimi me Covid-19, të presin që të përmirësohen të paktën derisa sëmundja të kalojë dhe që personi të mos jetë më bartës i virusit. CDC thotë se një person “mund të marrë në konsideratë shtyrjen e vaksinës deri 3 muaj nga fillimi i simptomave tuaja”.

Infektimi mund të veprojë si një nxitës, dhe studimet kanë treguar se njerëzit kanë një rrezik relativisht të ulët për t’u sëmur përsëri përreth tre muaj pasi të shërohen.

Njerëzit mund të mos duan të presin deri në tre muaj nëse nivelet e Covid-19 janë të larta në komunitet ose ata kanë një funksion të reduktuar të imunitetit, ka raportuar CNN.

CDC nënshkroi vaksinën përforcuese nga Pfizer dhe Moderna më 1 shtator.

Dozat përforcuese të Pfizer dhe Moderna

Vaksina përforcuese e Pfizer/BioNTech është një dozë 30 mikrogram e autorizuar për personat 12 vjeç e lart. Vaksina e përditësuar e Moderna është një dozë prej 50 mikrogramësh e autorizuar për personat 18 vjeç e lart.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika