Durmishi: Situata nga vërshimet është e menaxhueshme, institucione lokale e qëndrore janë në teren

Zëvendësministri i Infrastrukturës dhe Transportit, Hysen Durmishi ka thënë se situata e krijuar nga vërshimet është e menaxhueshme

Pamje të postuara nga zëvendësministri i Infrastrukturës dhe Transportit, Hysen Durmishi

Zëvendësministri i Infrastrukturës dhe Transportit, Hysen Durmishi ka reaguar lidhur me vërshimet nga reshjet e shiut që ndodhën gjatë kësaj të diele.

Durmishi ka thënë se situata e krijuar me vërshimet është e menagjueshme.

Zëvendësministri i Infrastrukturës dhe Transportit ka bërë të ditur se të gjitha institucionet lokale dhe qendrore janë në teren.

Mes tjerash, Durmishi ka potencuar se po bëjnë “gjithçka që është e mundur që ta kalojmë me sa më pak dëme”.

“Të dashur qytetarë, Situata e krijuar me vërshimet është e menagjueshme. Jemi të gjithë në teren institucione lokale e qëndrore. Po bëjmë gjithçka që është e mundur që ta kalojmë me sa më pak dëme”, ka shkruar Durmishi.

Në lidhje me vërshimet ka reaguar dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, i cili ka bërë thirrje për kujdes të shtuar.

“Ekipet e menaxhimit të emergjencave që nga orët e hershme të mëngjesit janë në teren dhe kanë reaguar në të gjitha rastet e evidentuara. Sapo kam pranuar raportin nga Agjencia e Menaxhimit të Emergjencave rreth gjendjes së krijuar me ç’rast konfirmohet se në zonën e Dukagjinit kemi dëme të ndryshme nga vërshimet”, ka shkruar ai.

Aktualisht, sipas Sveçlës situata është duke u menaxhuar dhe është në monitorim të vazhdueshëm nga Qendrat Emergjente në të gjitha komunat.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika