Fillon Java e Biblotekës në Kosovë

Ministria e Rinisë, Kulturës dhe Sportit (MKRS) ka njoftuar se është hapur Java e Biblotekës në Kosovë

Ministria e Rinisë, Kulturës dhe Sportit (MKRS) ka njoftuar se është hapur Java e Biblotekës në Kosovë.

Në njoftim thuhet se nga 22 deri më 28 maj, do të mbahet edicioni i 20-të i Javës së Bibliotekës në Kosovë, që këtë vit ka temën “Biblioteka dhe shërbimi i referencave”.

“Në hapjen e edicionit jubilar morën pjesë personalitete të shumta, ndër ta edhe Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, zëvendësministrja e Kulturës, Daulina Osmani, rektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Qerim Qerimi, Kryetari i Këshillit Drejtues të Bibliotekës Kombëtare, Bardh Rugova, Drejtori i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, Fazli Gajraku, djali i shkrimtarit Adem Demaçi, Shqiptar Demaçi, zëvendësuesi i Sekretarit të Përgjithshëm të MKRS-së, Feim Hoxha, dhe shumë figura tjera të rëndësishme të bibliotekarisë dhe botimeve të librit”, njofton MKRS.

Në kuadër të Javës së Bibliotekës në Kosovë, është hapur edhe biblioteka e veprimtarit të çështjes kombëtare dhe shkrimtarit të mirënjohur, Adem Demaçi, të cilën në një ceremoni të organizuar, e hapën kryeministri Kurti, zëvendësministrja Osmani dhe nipi i Adem Demaçit.

“Java e Bibliotekës në Kosovë është një organizim që i përfshin të gjitha bibliotekat e Kosovës dhe është duke u mbështetur nga Ministria e Kulturës”.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika