Filmi i Sian Heder shpallet filmi më i mirë i vitit në “Oscar 2022”

Filmi “CODA”

Filmi “CODA” me regji të Sian Heder, është shpallur filmi më i mirë i vitit në edicionin e 94-të të çmimeve ‘Oscars”. Filmi gjatë mbrëmjes fitoi edhe çmimin “Skenari më i mirë i përshtatur” për Sian Heder dhe “Aktori më i mirë në rol dytësor” për aktorin Troy Kotsur.

“CODA” trajton temën e një vajze të shurdhër në një familje. Filmi me buxhet prej 9.1 milionë wuro, “CODA” u shfaq premierë në festivalin virtual të filmit “Suidance” të vitit 2021.

Filmi “Coda”

Ky film ka mundur konkurrencën nga dy filma të tjerë: “The Power of the Dog” dhe “Belfast”.

Producentët e filmit janë: Philipe Rousselet, Fabrice Gianfermi dhe Patrick Wachsberger. Ndërsa, aktorët e filmit janë: Emilia Jones, Kotsur dhe Marlee Matlin. Filmi bazohet në filmin francez “La Famille Belier”.

Ata që dhanë çmimin kryesor ishin Lady Gaga dhe Liza Minelli.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Të fundit nga rubrika