Franca mbërrin në Katar për mbrojtjen e titullit të Kupës së Botës

Franca ka mbërritur në Katar mbrëmjen e së mërkurës për të filluar mbrojtjen e titullit të saj të Kupës së Botës, me trajnerin Didier Deschamps

Trajneri i ekipit kombëtar të Francës, Didier Deschamps, djathtas, mbërrin me ekipin e tij në aeroportin ndërkombëtar Hamad në Doha, Katar, të mërkurën, 16 nëntor 2022.

Kampionia e botës, Franca, ka arritur në Katar, për të luftuar të bëhet skuadra e parë që ruan Kupën e Botës që nga Brazili në vitin 1962.

Dhjetë anëtarë të skuadrës fituese të titullit 2018 kthehen, duke përfshirë kapitenin Hugo Lloris, Kylian Mbappe dhe Antoine Griezmann.

Franca fillon mbrojtjen e titullit kundër Australisë më 22 nëntor në stadiumin Al Janoub, më pas përballet me Danimarkën përpara se të përfundojë ndeshjet e saj në Grupin D kundër Tunizisë më 30 nëntor.

Por, kampionët në fuqi, të grupuar me Australinë, Danimarkën dhe Tunizinë, janë pa dyshen e parë të mesfushës, Paul Pogba dhe N’Golo Kante. Fituesi i Topit të Artë, Karim Benzema, i cili ka humbur një seri ndeshjesh për Real Madrid këtë sezon për shkak të lëndimit, është gati për paraqitjen e tij të parë në Kupën e Botës që nga viti 2014.

Ndërkaq, sulmuesi i Eintracht Frankfurt Randal Kolo Muani do të zëvendësojë Christopher Nkunku të RB Leipzig në skuadrën e Francës, kështu ka bërë të ditur federata franceze (FFF).

Sulmuesi francez Karim Benzema (në mes) me ekipin në Aeroportin Ndërkombëtar Hamad në Doha të mërkurën. Foto AFP

Nkunku u përjashtua nga turneu pasi u largua herët nga seanca stërvitore e së martës me një dëmtim në gjurin e majtë. Një video që qarkullon në rrjetet sociale tregon përplasjen e Nkunku me shokun e skuadrës Eduardo Camavinga.

Kolo Muani, 23-vjeçar, ka bërë 23 paraqitje për Frankfurt në të gjitha garat këtë sezon, duke shënuar tetë gola dhe duke regjistruar 11 asistime. Ai bëri dy paraqitjet e tij të para për Francën në ndeshjet e Ligës së Kombeve të shtatorit kundër Austrisë dhe Danimarkës.

“Sulmuesi i Eintracht Frankfurt, aktualisht në Japoni me klubin e tij, do t’i bashkohet ekipit francez në Doha të enjten në mëngjes”, ka thënë FFF në një deklaratë. Franca e nis fushatën e saj kundër Australisë më 22 nëntor në stadiumin Al Janoub.

Gjithashtu, kapiteni i Francës, Hugo Lloris, ka konfirmuar se nuk do t’i bashkohet kapitenëve të tjerë të kombëtares evropiane për të veshur një shirit anti-diskriminues gjatë Kupës së Botës në Katar.

“Unë kam qenë mjaft i qartë për këtë dhe nuk dua të shtoj asgjë tjetër”, tha Lloris në një intervistë. Ai tha se donte të “tregonte respekt” ndaj vendit pritës Katar. “Kur mirëpresim vizitorë të huaj në Francë, shpesh duam që ata të respektojnë rregullat dhe kulturën tonë. Do të bëj të njëjtën gjë kur të shkoj në Katar”, ka thënë ai.

“Na mungojnë dy lojtarë që kanë qenë të rëndësishëm për ne vitet e fundit, por ka lojtarë të rinj që vijnë dhe nëse janë në skuadër, kjo është sepse ata e meritojnë të jenë atje”, ka shtuar Lloris.

Mbappe pasi arriti në Katar

Përplasja e fundit e Mbappes me PSG

Siç zbulohet nga L’Equipe, klubi ka pasur një vonesë në pagesën e shtatorit për shkak të një problemi likuiditeti që ka shkaktuar bezdinë e sulmuesit. Thuhet se përgjigja e tij ishte joproporcionale, me klubin që kishte të bënte me lojtarin më të paguar në botë dhe përpjekjet e përfshira për të respektuar Fair Play-in Financiar.

Gjithashtu, askush tjetër në skuadër nuk u ankua. Për më tepër, ajo u zgjidh brenda pak ditësh, por çuditërisht, interesi i Liverpool për të marrë shërbimet e tij u shfaq si pasojë e këtij problemi.

Siç zbuloi Marca, sulmuesi kishte rrëfyer pak para incidentit të fundit se donte të largohej nga PSG sepse konsideronte se klubi nuk i përmbushi premtimet e tij.

Por nuk ka qenë problemi i vetëm për Mbappen, pasi ai gjithashtu ka pasur probleme me shokun e skuadrës Neymar dhe me rolin e tij në PSG .

Analizat

Ramos duke zëvendësuar Ronaldon “bëri diferencën për Portugalinë”

Ishte një arritje që i bëri ata të përpiqeshin për librat e rekordeve. Njeriu i parë që shënoi një hat-trick në fillimin e tij...

Trajneri i Portugalisë thotë se roli i Ronaldos ‘do të...

Roli i sulmuesit portugez, Cristiano Ronaldo, për pjesën e mbetur të Kupës së Botës është diçka që duhet të "përcaktohet", kshtu është shprehur trajneri...

Pse ndeshja Zvicër- Serbi ka të bëjë në të vërtet...

Serbia dhe Zvicra u përballen në raundin e fundit të ndeshjeve të grupeve në Kupën e Botës 2022 në atë që është bërë një...

Stadiumet

Stadiumi Ahmad bin Ali

Karakteristika më e habitshme e stadiumit është një fasadë e ndezur, e përbërë nga modele që karakterizojnë aspekte të ndryshme të vendit: rëndësinë e...

Stadiumi Al Bayt

Stadiumi e ka marrë emrin nga 'bajt al sha'ar' – të cilat ishin tenda të përdorura historikisht nga popujt nomadë në Katar dhe në...

Stadiumi Al Janoub

Dizajni është frymëzuar nga velat e varkave tradicionale Dhow, në nder të së kaluarës detare të Al Wakrah. Një sistem inovativ ftohjeje dhe çati e...

Të fundit nga rubrika