Franca miraton legjislacion për influencuesit, ata që thyejnë rregullat 2 vjet burgim

Influencuesit në Francë mund të përballen me dy vjet burg, ose gjoba deri në 300 mijë euro nëse zbulohet se kanë thyer rregullat, legjislacioni u miratua zyrtarisht nga parlamenti francez të enjten

Influencerët janë persona që përmes rrjeteve sociale reklamojnë produkte të ndryshme dhe ndjekësit e tyre ndikohen nga ta në vendimet e blerjes për shkak të autoritetit, pozicionit, ose marrëdhënies së tyre.

Ligjet e reja në Francë po synojnë t’i mbrojnë konsumatorët nga praktikat tregtare, mashtruese ose të rreme në internet dhe të ruajnë statusin e ndikuesve si persona juridikë.

Rreth 15 agjentë nga Direction Générale de la Concurrence i Francës do të marrin përgjegjësinë.

Ministrja e Ekonomisë thotë se janë rreth 150 mijë të tillë, është një industri e madhe, është me të vërtetë një ekonomi paralele.

51% të francezëve kanë thënë se më mirë do të blejnë diçka që rekomandohet nga një person që flet sinqerisht për një markë që ai ose ajo përdor, sesa t’i kushtojnë vëmendje reklamave tradicionale.

Një përqindje shumë e lartë e francezëve, veçanërisht të rinjtë, bëjnë blerjet e tyre në internet, 44% e gjeneratës Z, njerëz të lindur që nga viti 1996, thonë se kanë blerë gjëra pasi i kanë dëgjuar të reklamohen në Instagram.

Aplikacionet Snapchat, Instagram dhe TikTok në një iPhone në janar 2021. Foto nga: Koshiro K / Alamy Stock Photo

Zonja Marlowe tha se ky ligj i ri erdhi pas grindjeve midis një YouTuberi me gjashtë milionë ndjekës, të njohur si ‘Booba’, dhe një influencuesi të quajtur Magali Berdah.

“Ata të dy ngritën padi kundër njëri-tjetrit, ajo po padit Twitter-in dhe ai ka një hashtag ‘influvoleurs’ – që do të thotë hajdutë e gripit, nëse dëshironi”, tha ajo.

Ai ka realizuar një këngë rap të quajtur “Gënjeshtarët e certifikuar”, kështu që është folur shumë që nga fillimi i këtij viti për influencuesit.

Ministria franceze e Financave hartoi ligjin e parë botëror, i cili u miratua më 1 qershor.

Brenda javës së kaluar, tre influencues kanë marrë paralajmërime nga qeveria franceze për përmbajtjen në faqet e tyre të mediave sociale.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika