Gjykata e Algjerisë i dënon me vdekje rreth 49 persona

Gjykata e Algjerisë, i ka dënuar me vdekje 49 persona, të cilët sipas tyre e kanë rrahur deri në vdekje një person duke e akuzuar rrejshëm se ka ndezur zjarre të cilat kanë shkaktuar vdekje të shumta në Algjeri

Foto: Al Jazeera

Gjykata algjeriane i ka dënuar me vdekje 49 persona, për akuza të rreme ndaj një personi tjetër duke thënë se ai i ka shkaktuar qëllimisht disa zjarre vdekjeprurëse gjatë një vale të zgjatur të të nxehtit vitin e kaluar.

Vendi i Afrikës së Veriut, megjithatë, ka mbajtur një moratorium në kryerjen e dënimeve me vdekje që nga ekzekutimet e fundit në 1993, që do të thotë se dënimet ka të ngjarë të reduktohen në burgim të përjetshëm, raporton Al Jazeera.

Gjykata zbuloi se vendasit në lagjen Tizi Ouzou të Algjerisë kishin rrahur për vdekje 38-vjeçarin Djamel Ben Ismail pasi ai u akuzua për ndezjen e zjarreve që shpërthyen gushtin e kaluar dhe vranë të paktën 90 njerëz në të gjithë Algjerinë veriore.

Më vonë doli se Ismail, një artist nga Miliana (230 kilometra ose 140 milje më në perëndim), në fakt ishte drejtuar në rajon si vullnetar për të ndihmuar në shuarjen e zjarreve.

Algjeria, vendi më i madh i Afrikës, ishte një nga disa kombe mesdhetare që u përball me zjarret shkatërruese vitin e kaluar.

Gjykata në Dar el-Beida, në lindje të kryeqytetit Algjer, të enjten “dënoi 49 persona me ekzekutim për vrasjen e [Ben Ismailit] dhe gjymtimin e trupit të tij”, njoftoi agjencia zyrtare shtetërore e lajmeve, APS.

Gjykata u dha 28 të pandehurve të tjerë burgim nga dy vjet deri në një dekadë pa lirim me kusht, tha APS.

Videot e postuara në internet pas linçimit treguan një turmë që rrethonte një furgon policie dhe rrahte një burrë brenda tij, më pas duke e tërhequr zvarrë jashtë dhe duke i vënë flakën, me disa duke bërë selfie.

Imazhet tronditëse u shpërndanë gjerësisht dhe shkaktuan zemërim në Algjeri.

Babai i viktimës, Noureddine Ben Ismail, u lavdërua për thirrjen për qetësi dhe “vëllazëri” mes algjerianëve, pavarësisht vrasjes së djalit të tij.

Zjarret u nxitën nga një valë e nxehtë, por autoritetet fajësuan gjithashtu “kriminelët” për shpërthimet.

Autoritetet akuzuan gjithashtu Lëvizjen për Autonominë e Kabylie (MAK), të cilën Algjeri e klasifikon si një “organizatë terroriste”. MAK, një lëvizje autonomie për rajonin Kabylie në veri të Algjerisë, që flet kryesisht amazighisht, i hodhi poshtë akuzat.

Edhe pse pjesa më e madhe e Algjerisë është shkretëtirë, veriu ka më shumë se katër milionë hektarë (10 milionë hektarë) pyje dhe pëson zjarre shkatërruese çdo verë.

Shkencëtarët e klimës kanë paralajmëruar vazhdimisht se ngrohja globale e shkaktuar nga njeriu do të sjellë temperatura më të larta dhe ngjarje më ekstreme të motit në të gjithë botën.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

A është thyer monopoli i Listës Serbe? Flet Rada Trajkoviq

Kryetarja e Lëvizjes Evropiane të serbëve të Kosovës, Rada Trajkoviq, vendosjen e saj në funksionin e ri në qeverinë e Kosovës e ka vlerësuar si...

Të fundit nga rubrika