Haradinaj: Do të marrim pjesë vetëm në seancat për temat e sigurisë

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë seancës së Kuvendit ka thënë se deputetët e subjektit të tij politik do të marrin pjesë në seanca, vetëm kur bëhet fjalë për FSK-në, ndërsa seancat e tjera do t'i refuzojnë derisa të themelohet komisioni hetimor për energjinë

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, në seancën e Kuvendit të Kosovës ka thënë se do të marrin pjesë vetëm në seancat ku merren vendime për siguri, siç është Forca e Sigurisë së Kosovës.

“Si AAK jemi bashkë me opozitën në kundërshtimt të refuzimit të komisionit, por nuk jemi kundër Kosovës kur ka ligje që i kanë për siguri, ushtri. Do të jemi në seancë dhe në pikat e rëndësishme për vendin do të jemi në seancë, me këtë nuk nënkuptojmë që jemi kundër themelimit të komisionit”, ka deklaruar Haradinaj.

Tutje, Haradinaj ka thënë se Qeveria e Kosovës nuk mund të fshehë dhe se duhet të japë përgjegjësi për veprimet e saja në kohën e krizës energjetike që kishte kapluar vendin.

“Nuk keni shpëtim, vetëm jeni duka ia bërë vetes. Lejoni që të themelohet komisioni hetimor. Nuk mund të fshiheni me kundërkomision dhe nuk mund t’i ikni llogarisë për atë që ka ndodhur”, ka deklaruar Haradinaj.

Më herët, Haradinaj kishte deklaruar se në këtë seancë do të marrin pjesë në përzgjedhjen e gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika