Haradinaj: Masakra e Reçakut mbetet një dëshmi e pakundërshtueshme e gjenocidit në Kosovë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës(AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Masakra e Reçakut "shokoi dhe vuri në lëvizje gjithë botën demokratike, që me forcë ta ndalte shfarosjen e një populli të tërë"

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës(AAK), Ramush Haradinaj, ka bërë homazhe te varrezat e fshatit Reçak.

Haradinaj ka thënë se “përulemi e nderojmë të rënët për liri në të gjithë vendin, e veçanërisht viktimat e Masakrës së Reçakut”.

Kreu i AAK-së ka shtuar se Masakra e Reçakut “shokoi dhe vuri në lëvizje gjithë botën demokratike, që me forcë ta ndalte shfarosjen e një populli të tërë”.

Foto e postuar në llogarinë e kreut të AAK-së, Ramush Haradinaj

“Kjo masakër mbetet një dëshmi e pakundërshtueshme e gjenocidit dhe spastrimit etnik në Kosovë, që nuk duhet harruar dhe as mohuar”, ka shtuar Haradinaj.

Tutje, ai ka shtuar se i është mirënjohës ish-ambasadorit amerikan, William Walker, “që e përkufizoi këtë masakër si krim kundër njerëzimit”.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika