Hasanpapaj: Kjo është marrëveshja më e mirë që Kosova ka arritur në bisedime me Serbinë deri më tani

Juristi Bardhyl Hasanpapaj, ka thënë se kjo është marrëveshja më e mirë që është bërë deri më tani me Serbinë

Bardhyl Hasanpapaj jurist

Për juristin Bardhyl Hasanpapaj, qëndrimi i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti në Bruksel gjatë takimit të tij me presidentit e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, është i duhur.

Në emisionin “Debat Plus”, në RTV Dukagjini, ku po diskutohet për mosmarrëveshjen që nuk është arritur të hënën e 21 nëntorit në Bruksel pas tetë orësh takim, Hasanpapaj ka thënë se kjo është marrëveshja më e mirë që është bërë deri më tani me Serbinë.

Do të thosha se kjo është marrëveshja më e mirë që Kosova ka arritur në bisedime me Serbinë deri sot, që s’ka marrëveshje”.

Kjo sepse sipas tij, të gjitha marrëveshjet e arritura me Serbinë janë shndërruar në mosmarrëveshje.

“Çdo marrëveshje e vogël teknike, sektoriale e çdo lloj fushe që është bërë mes Kosovës dhe Serbisë është shndërruar në mosmarrëveshje sepse pritjet e palëve kanë qenë, pretendimet e Kosovës se çdo marrëveshje po lëshon pe në emër të integrimit të serbëve në Kosovë ndërkohë që pritjet e Serbisë janë krijuar të atilla që çdo marrëveshje është një hap drejt kthimit të Kosovës edhe njëherë në Serbi. Kam përshtypje që ky ritëm i negociatave duhet ndërprerë”, ka thënë ai.

Ai ka potencuar se nuk do të ishte i habitur që pas këtij dështimi të këtyre bisedimeve do të ketë një luhatje të kredibilitetit të ndërmjetësuesve dhe vetë procesit.

“Ajo që paska propozuar BE-ja është që ju mos lëshoni targa më Serbisë, ju mos shqiptoni dënime dhe mos konfiskoni vetura kur vjen faza tjetër e zbatimit të vendimit”.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

Vetëvrasja e Sokol Halili, Policia tregon çfarë gjeti në vendngjarje

I dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares shtatzënë ishte vetvrarë të premten, njoftoi Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla. Raporti 24-orësh i Policisë së Kosovës ka dhënë...

Mungesa e Serbisë në Samit, Rama: Vuçiq s’ka rrugë tjetër,...

Kryeministri i i Shqipërisë, Edi Rama, në një bashkëbisedim në rrjetet sociale, ka thënë se Serbia do të marrë pjesë NË Samitin e 6...

Të fundit nga rubrika