Hasanpapaj për rastin e Pantiq: Akuzat e Qeverisë ndaj gjyqësorit janë të pabaza

Juristi, Bardhyl Hasanpapaj, ka thënë se akuzat e Qeverisë së Kosovës ndaj gjyqësorit për rastin e Dejan Pantiq, janë jokorrekte

Bardhyl Hasanpapaj, jurist

Sulmet e përfaqësuesve të Qeverisë së Kosovës, ndaj gjyqtarit, i cili mori vendim për zbutjen e masës së ish-policit të Kosovës, Dejan Pantiq, nga paraburgimi në arrest shtëpiak, janë të pabaza.

I këtij mendimi është juristi, Bardhyl Hasanpapaj, i cili tha se shteti ka dështuar në menaxhimin e paraburgimit të Pantiq-it.

Sipas tij, Pantiq është dashur të dërgohej në paraburgim dhe para gjykatës, gjë që shteti nuk e ka bërë.

“Aty nuk ka pasur nevojë të bëjë marrëveshje askush, Qeveria që akuzon gjyqësorin, gjyqtarin, ajo është që ka dështuar në menaxhimin e paraburgimit të tij. Edhe po ta kishin mbajtur masën e paraburgimit, nuk kishin mundur ta zbatonin. I paraburgosuri nuk shkoi në paraburgim”, ka thënë ai.

“Prokuroria dhe policia kanë dështuar ta sjellin para gjykatës, ka dështuar shërbimi korrektues dhe policia ta dërgojnë në paraburgim. Ka qenë e pamundshme për t’u mbajtur në atë masë të paraburgimit, edhe arresti shtëpiak është masë”, ka vijuar ai.

Tutje, ai ka shtuar se nuk beson se ka ndonjë marrëveshje për lirimin e Pantiq-it.

Deklaratat e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, sipas Hasanpapajt, janë vetëm për konsum të brendshëm. Ai, po ashtu, tha se me heqjen e barrikadave, Serbia ka dalë humbëse duke mos fituar asgjë.

Shija e redaktorit

“Dukagjini” me 19 botime të reja, gati për panairin “Prishtina...

Shtëpia botuese “Dukagjini” është gati për Panairin e 23-të të Librit në Prishtinë. Fiks 19 botime të reja përbëjnë ofertën e kësaj shtëpie botuese...

Sunny Hill festival bëhet gati për hapësirën e re, edicioni...

Festivali Sunny Hill ka sjellë mijëra fansa të muzikës nga vende të ndryshme të botës në Prishtinë. Festivali më i madh në vendin tonë...

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Të fundit nga rubrika