Haxhiu reagon pas padisë që ia bëri Deliu – Kodra

Ministria e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka ngritur akuza kundër deputetes Blerta Deliu-Kodra, anëtare e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), duke thënë se ajo ka marrë pagesa në mënyrë të paligjshme për një aktivitet për të cilin nuk ishte pjesëmarrëse në mënyrë të rregullt

Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu-Kodra, ka dorëzuar një “padi për shpifje” ndaj ministres së Drejtësisë, Albulena Haxhiu, për deklarata që ajo ka bërë në një studio televizive. Në përgjigje të kësaj padie, ministria e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar në një postim në Facebook.

Ministrja e Drejtësisë ka akuzuar deputeten e PDK-së se ka marrë pagesa në mënyrë të paligjshme.

Në postimin e saj në Facebook, ministrja Haxhiu ka thënë se do të publikojë një raport financiar, që sipas saj, dëshmon për shpërdorim të fondeve publike nga deputetja Deliu-Kodra, pavarësisht faktit që ajo nuk kishte qenë pjesëmarrëse në shumicën e mbledhjeve të Komisionit për Kompensimin e Viktimave të Krimit.

“Për çfarë më paska paditur deputetja Blerta Deliu Kodra? Për të vërtetën? Shumë mirë. Ne do ta bëjmë publik raportin financiar, i cili dëshmon që e njëjta ndonëse nuk kishte qenë pjesëmarrëse në shumicën e mbledhjeve te Komisionit për Kompensimin e Viktimave të Krimit, ishte paguar për këtë në mënyrë të paligjshme”, ka shkruara ajo në Facebook.

Ajo ka shtuar se për këtë e ka njoftuar me shkrim kryetarin e Komisionit për Legjislacion dhe po ashtu ka folur publikisht.

Dhe sipas saj, veprimi i duhur do të ishte kthimi i mjeteve që i ka përfituar paligjshëm.

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika