Hovenier për Reçakun: Askush të mos e harrojë apo ta mohojë atë që ndodhi këtu

Ambasada amerikane në Prishtinë, për 24-vjetorin e Masakrës së Reçakut, ka thënë se në përgjigje të kësaj mizorie dhe të tjerave, 24 vjet më parë, Shtetet e Bashkuara së bashku me aleatin e tyre, NATO, kanë vepruar për t'i mbrojtur civilët e pambrojtur. Ambasada amerikane e Kosovës ka shpërndarë një pjesë të fjalimit të Ambasadorit të ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, lidhur me këtë ngjarje

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier

Ambasada amerikane në Kosovë ka reaguar në lidhje me 24-vjetorin e Masakrës së Reçakut.

Përmes një postimi, Ambasada amerikane në Prishtinë ka thënë se në përgjigje të kësaj mizorie dhe të tjerave, 24 vjet më parë, Shtetet e Bashkuara së bashku me aleatin e tyre, NATO, kanë vepruar për t’i mbrojtur civilët e pambrojtur.

Tutje, njoftohet se këtë e kanë bërë “në emër të paqes, lirisë dhe stabilitetit”. Po ashtu, theksohet se këto synime pasqyrojnë vlerat e thella amerikane dhe perëndimore.

Ambasada amerikane në Prishtinë ka shpërndarë një pjesë të fjalimit të Ambasadorit të ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, lidhur me këtë ngjarje.

“Askush mos ta harrojë apo ta mohojë atë që ka ndodhur këtu. Në përgjigje të kësaj mizorie dhe të tjerash, ShBA, së bashku me aleatët e NATO-s, vepruan për të mbrojtur civilët e pambrojtur në emër të paqes, lirisë dhe stabilitetit. Këto synime pasqyrojnë vlerat e thella amerikane dhe perëndimore. Ne besojmë se të gjithë njerëzit, pa dallim etnie apo feje, e meritojnë të jetuarit në liri dhe siguri”, është shprehur Hovenier.

 

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika