Hoxha: Kurti polarizon me PDK-në e AAK-në më shumë se me LDK-në

Analisti Ylli Hoxha në emisionin Debat Plus ka ngritur kritikat e tij për qeveritë e kaluara pasi deputeti Kujtim Shala ka ngritur ato të tij për qeverinë Kurti. Sipas Hoxhës, qeveritë e kaluara kanë pasur ngërçe politike, e të cilat qeveria e Kurtit nuk është e interesuar t’i vazhdojë

Ylli Hoxha, analist i ftuar në emisionin Debat Plus në RTV Dukagjini

Analisti Ylli Hoxha, në emisionin Debat Plus me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini, ka thënë se kryeministri i Kosovës Albin Kurti, zakonisht në qeverisjen e tij polarizon me partitë si Partia Demokratike e Kosovës (PDK) e Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), e më pak me Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK).

Ndërsa, iu drejtua deputetit nga radhët e LDK-së Kujtim Shala, se kjo është shenjë interesante që duhet lexuar më ndryshe, e një mëndim i tillë i Hoxhës erdhi pas kritikave që Shala pati për qeverinë Kurti.

“Pajtohem që strategjia që ka ndjekë LDK-ja ka qenë e duhur në mosdhënien e mundësisë për polarizim të skejshëm i cili shkon në favor të LVV-së, sepse e tillë është ndërtuar prej fillimit LVV-ja. Mirëpo edhe kur ndërton polarizim Kurti, zakonisht polarizimin e bën me eksponentë më shumë të PDK-së e të AAK-së sesa me të LDK-së, kjo është një shenjë interesant që duhet ta lexoni më ndryshe”, ka deklaruar Hoxha.

Por, sipas Hoxhës propozimet e LDK-së janë të mira por që ecin në mënyrë të heshtur.

“Unë i kam dëgjuar propozimet e LDK-së, disa prej tyre janë shumë të mira, kanë qenë propozime të duhura por kanë shkuar me një zë të heshtur”, ka vijuar Hoxha.

Tutje, Hoxha ka kritikuar se qeveritë e kaluara kanë pasur ngërçe politike, e të cilat sipas tij qeveria e Kurtit nuk është e interesuar t’i vazhdojë, theksi i veçantë këtu qëndron tek asociacioni i komunave me shumicë serbe.

“Aty ku e shoh unë ngërçin është burim lëshimet që janë bo në qeveritë e kalume e të cilat kjo qeveri nuk është e interesuar t’i vazhdojë, siç është asociacioni i komunave serbe. Në gjashtë muaj kemi presion që të zbatohet e kryeministri kërkon që të mos zbatohet, këtë qëndrim e kemi ditë nga fillimi. Ju si LDK keni pasur barrë sepse e keni sjellë atë vendim”, ka përfunduar Hoxha.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika