Hyesni: Autostrada e Gjilanit do të përfundojë brenda vitit 2024

Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, ka njoftuar se autostrada Prishtinë-Gjilan pritet të përfundojë brenda vitit 2024. Sipas tij, problemet e shpronësimit dhe rritja e hapësirës për gërmime janë faktorët që kanë shtyrë në afatin e përfundimit

Alban Hyseni, kryetar i Komunës së Gjilanit.

Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, ka deklaruar se autostrada Prishtinë – Gjilan do të përfundojë brenda vitit 2024.

Shembja e dheut ishte një nga shkak arsyet, që, sipas tij, nuk ka përfunduar ende rruga në kohën e premtuar.

“Ka pasur revidim të projektit të autostradës së Gjilanit, është zgjeru zona e shpronësimit, është rritë hapësira në të cilën do të ndërtohet pjerrtësia, ku do të bëhen gërmimet. Më herët nuk ka pasur shembje të dheut, ka vende ku deri në 50 metra duhet të gërryhet kodra”, ka deklaruar Hyseni në “Debat Plus”.

Autostrada Prishtinë-Gjilan nuk është hapur për qarkullim në vitin 2023, siç kishte premtuar kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe kryetari i kësaj komune.

Po ashtu, Hyseni ka deklaruar se ka pasur probleme me projektin e mëhershëm.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika